Hrozivý profil texaského střelce: nadřízeným vyhrožoval smrtí, byl na psychiatrii... zbraně přesto získal

Střelec, který v neděli v texaském kostele zavraždil 26 lidí, byl v minulosti umístěn do psychiatrické léčebny, odkud nakrátko uprchl. Informovala o tom agentura AP, podle níž bývalý příslušník vojenského letectva Devin Kelley vyhrožoval svým nadřízeným smrtí. Policie stále hledá motiv krveprolití, pro něž si útočník zvolil kostel, kam chodili příbuzní jeho bývalé ženy.

Americká policie i média se dva dny po nejhorším masakru střelnou zbraní v dějinách Texasu snaží v minulosti šestadvacetiletého muže najít indicie, které by pomohly vysvětlit jeho počínání. Kelley, který od roku 2010 sloužil u letectva, se podle policejní zprávy zveřejněné dnes texaskou televizí KPRC-TV pokusil před pěti lety pronést na základnu nedovolené střelné zbraně. Poté, co vyhrožoval svým nadřízeným smrtí, byl umístěn v ústavu pro duševně choré ve státě Nové Mexiko, odkud se mu nakrátko podařilo uprchnout, než byl objeven policií. Po čase byl z léčebny propuštěn.

Tisíc sem, tisíc tam. Okamura neví, kolik má jeho hnutí SPD členů. V televizi opět nemluvil pravdu

Kelley v baptistickém kostele v texaském městečku Sutherland Springs postřílel 26 lidí včetně několika malých dětí a dalších 20 lidí zranil. Z kostela se pokusil ujet, pronásledovali jej však dva ozbrojení místní obyvatelé. Po krátké přestřelce a havárii se podle policie sám zastřelil.

V roce 2012 byl vojenským soudem shledán vinným z násilí na manželce a dítěti a potrestán ročním vězením. Také byl degradován a nakonec v roce 2014 z letectva propuštěn. Manželka se s ním následně rozvedla. Podle místního šerifa si pro svůj čin vybral kostel, kam občas chodili její příbuzní, kteří však v době střelby na místě nebyli.

V texaském kostele umíraly celé rodiny s dětmi. Pětiletého chlapce vynášel strýc na pokraji smrti

Kelly podle federálního zákona jako člověk trestaný za násilný čin neměl mít možnost legálně se dostat ke zbrani, avšak letectvo nezaneslo informace o jeho trestu do kontrolního systému zájemců o koupi zbraní. Proto si mohl pořídit poloautomatickou pušku, s níž vtrhl na bohoslužbu. Republikánský senátor John Cornyn dnes oznámil, že hodlá předložit návrh zákona, který by zajistil, aby všechny federální úřady uváděly údaje o trestech do zmíněné databáze.

SDÍLET
sinfin.digital