„Hrůzná a zbabělá“ akce. Mezi oběťmi útoku na konvoj v Sýrii je 68 dětí, tvrdí SOHR

ČTK

luš

Smrt více než 120 lidí provázela v Sýrii evakuaci čtyř obléhaných obcí a měst, na níž se podařilo dohodnout v březnu. Silná nálož v sobotu vybuchla u konvoje autobusů v blízkosti města Halab (Aleppo). Podle stále se upřesňujících zpráv přišlo o život 126 lidí, mezi nimiž bylo 68 dětí a 13 žen.

Papež František ve svém dnešním velikonočním poselství hovořil o nečestném útoku na prchající. České ministerstvo zahraničí twitteru útok na autobusy s uprchlíky u Halabu odsoudilo a zdůraznilo, že „je nutné hledat politické řešení krize a spojit se v boji proti terorismu“. Koordinátor humanitárních operací OSN Stephen O'Brien řekl, že je touto „hrůznou a zbabělou“ akcí zděšen.

Francouzské ministerstvo zahraničí označilo útoky na civilisty za nepřijatelné a vyzvalo k ochraně evakuovaných lidí a k respektu mezinárodních humanitárních zákonů.

O evakuaci šíitských obcí Fúa a Kafrája v provincii Idlib, které dlouhodobě obléhali odpůrci syrského režimu, a měst Zabadání a Madájá z province Damašek, obléhaných naopak spojenci syrské armády, se vyjednávalo dlouho. Dohoda byla ohlášena v březnu a podílel se na ní Írán jako spojenec Damašku a Katar, který podporuje syrskou opozici.

Z Fúji a Kafráji má podle dohody odejít asi 16 000 šíitských občanů, ze Zabadání a Madáji pak všichni sunnitští povstalci a jejich rodiny. Evakuace šíitských vesnic byla rozvržena do 60 dní. Ve všech čtyřech lokalitách je podle OSN vystaveno obtížené humanitární situaci na 60 000 lidí.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital