Hurikán Irma zesílil na nejnebezpečnější stupeň a pustoší Kubu. V nebezpečí je šest milionů lidí

ČTK, luš

Hurikán Irma, který již už zpustošil Karibik a Bahamy, zesílil na pátý, nejnebezpečnější stupeň a udeřil na Kubu. V neděli ráno by měl dorazit na Floridu, kde už na základě nejnovějších zpráv rozšířili zónu varování. Americké úřady požádaly 5,6 milionu lidí, tedy asi čtvrtinu zdejší populace, aby Floridu opustili.

Hurikán Irma již zasáhl Kubu, ve východním Karibiku zabil 21 lidí a zanechal katastrofální škody.

Lidské hyeny. Na ostrově, který hurikán srovnal se zemí, si sousedé kradou televize i potraviny

Americký prezident Donald Trump telefonicky kondoloval francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Vyjádřil soustrast s oběťmi a devastujícími následky hurikánu Irma na francouzských ostrovech Svatý Bartoloměj a Svatý Martin a nabídl francouzské vládě americkou pomoc, uvedl ve svém dnešním prohlášení Bílý dům.

Hurikán je asi 510 kilometrů jihovýchodně od Floridy, očekává se zde v neděli ráno. Bouře by mohla podle předpovědí znovu zesílit a na Floridě udeřit jako hurikán páté, tedy nejsilnější kategorie, s větrem o rychlosti 258 kilometrů za hodinu, uvedla agentura AP.

Neuvěřitelná spoušť: Hurikán maže z mapy jeden ostrov za druhým. Zraněné není kam evakuovat

Americké úřady požádaly 5,6 milionu lidí, tedy asi čtvrtinu zdejší populace, aby Floridu opustily, napsala agentura AP. K uposlechnutí úřadů vyzval Američany i prezident Donald Trump. 

3653022:article:true:true:true

Hurikány páté kategorie zasáhly Spojené státy od roku 1851 jen třikrát. Irma je podle americké Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) mnohem silnější než poslední z nich, hurikán Andrew, který udeřil v roce 1992.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>


SDÍLET
sinfin.digital