Hurikán, který děsí USA, zeslábl. To nejhorší ale teprve přijde, hrozí katastrofální záplavy

ČTK, lup

26. 08. 2017 • 16:27

Hurikán Harvey několik hodin poté, co nad ránem SELČ udeřil na pobřeží amerického státu Texas, zeslábl ze čtvrtého až na první stupeň pětibodové škály. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na Národní středisko pro hurikány (NHC), které však varuje před možnými velkými záplavami způsobenými vydatnými dešti, jež živel provázejí. Místy může spadnout až metr vody a úřady varují, že někde po přechodu bouře nemusí být možné žít.

Harvey podle NHC na texaskou pevninu pronikl s větry o rychlosti přesahující 210 kilometrů za hodinu. Větry ale začaly rychle slábnout, podle posledních zpráv až na 144 kilometrů za hodinu. Meteorologové předpokládají, že ještě dnes by se Harvey mohl z hurikánu změnit v tropickou bouři.

Hurikánové středisko nicméně upozorňuje, že nebezpečí je stále velké, neboť zatím větrné poryvy mají místy intenzitu přes 190 kilometrů v hodině. Kromě toho NHC varuje před „katastrofálními záplavami“ v několika následujících dnech.

Podle odhadů by do středy mohlo spadnout až 760 milimetrů srážek a místy dokonce až metr. V pobřežních oblastech by navíc Harvey mohl vzedmout až čtyřmetrové záplavové vlny.

V jihotexaském městě Victoria a na dalších místech dosud spadlo přes 228 milimetrů srážek, zaznamenala agentura AP.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

SDÍLET