Hurikán, který děsí USA, zeslábl. To nejhorší ale teprve přijde, hrozí katastrofální záplavy

Hurikán Harvey několik hodin poté, co nad ránem SELČ udeřil na pobřeží amerického státu Texas, zeslábl ze čtvrtého až na první stupeň pětibodové škály. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na Národní středisko pro hurikány (NHC), které však varuje před možnými velkými záplavami způsobenými vydatnými dešti, jež živel provázejí. Místy může spadnout až metr vody a úřady varují, že někde po přechodu bouře nemusí být možné žít.

Harvey podle NHC na texaskou pevninu pronikl s větry o rychlosti přesahující 210 kilometrů za hodinu. Větry ale začaly rychle slábnout, podle posledních zpráv až na 144 kilometrů za hodinu. Meteorologové předpokládají, že ještě dnes by se Harvey mohl z hurikánu změnit v tropickou bouři.

Současná migrace je jen předehra. Sto milionů lidí se dá brzy do pohybu, říká ekonom Kysilka

Hurikánové středisko nicméně upozorňuje, že nebezpečí je stále velké, neboť zatím větrné poryvy mají místy intenzitu přes 190 kilometrů v hodině. Kromě toho NHC varuje před „katastrofálními záplavami“ v několika následujících dnech.

Podle odhadů by do středy mohlo spadnout až 760 milimetrů srážek a místy dokonce až metr. V pobřežních oblastech by navíc Harvey mohl vzedmout až čtyřmetrové záplavové vlny.

V jihotexaském městě Victoria a na dalších místech dosud spadlo přes 228 milimetrů srážek, zaznamenala agentura AP.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

SDÍLET
sinfin.digital