I přes jeho mrtvolu. Mugabe by podle manželky mohl na zimbabwského prezidenta kandidovat i po smrti

18. 02. 2017 • 17:18

Manželka zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho rozvířila politické vody překvapivým prohlášením. Její 92letý manžel by podle ní mohl ve volbách příští rok kandidovat, i když do té doby zemře. Lidé by jeho jméno jednoduše napsali na volební lístek, a ukázali tak ostatním politikům, jak moc ho milují.

Grace Mugabeová se na schůzi vládní strany ZANU-PF obořila na některé její členy, kteří se podle ní snaží Mugabeho z prezidentského úřadu sesadit.  Mugabe v úterý oslaví 93. narozeniny a v poslední době se veřejnosti spíše vyhýbal. Jeho 51letá manželka se na opak do politiky čím dál víc zapojuje.

Mugabe je v čele země od roku 1980, kdy se stal premiérem poté, co v zemi skončila válka a Velká Británie uznala nezávislost země. Mugabeho spolubojovníky z dob guerillových bojů první dáma varovala, že po něm moc nemůžou převzít, protože už jsou příliš staří.

„Všichni, kdo byli v roce 1980 po boku Mugabeho, nemají právo říkat mu, že je příliš starý. Pokud chcete, aby Mugabe odešel, tak odejděte s ním. Vy také musíte odejít. A pak nastoupíme my, protože my jsme tu v roce 1980 nebyli,“ prohlásila před členy strany prezidentova manželka.

Grace Mugabeová svého manžela dlouhodobě podporuje. V minulosti řekla, že ho bude do úřadu tlačit i na vozíku, jen aby mohl dál zůstat v čele země. Sám Mugabe prohlásil, že chce žít do 100 let a vládnout až do své smrti.