Integrace uprchlic v Německu vázne. Úřady na ně neberou ohled, jim i dětem hrozí nová rizika

Skoro třetinu uprchlíků v Německu představují ženy. Organizace hájící jejich práva ovšem upozorňují, že úřady přehlížejí jejich zvláštní potřeby, jako je třeba nutnost sehnat bezpečné bydlení. Ženy navíc přicházejí do Evropy častěji spolu s dětmi, které jim v nové zemi nemá kdo hlídat. Navštěvovat integrační kurzy je pro ně proto téměř nemožné. Informoval o tom německý server Deutsche Welle

Dva ze tří uprchlíků, kteří v Německu žádají o azyl, jsou muži, kterým je ve většině případů méně než 30 a do Evropy přišli sami. Pokud pocházejí z válečných oblastí a mají šanci na získání azylu, mohou se přihlásit do integračního programu, kde se učí německy a dostanou rady, jak zažádat o zaměstnání, přihlásit se na školu nebo kde najít byt.

Muslimové jsou v Evropě dobře integrovaní, tvrdí studie. Většina společnosti je ale stále odmítá

Pro ženy, které do Evropy prchají nejen kvůli válce, ale také kvůli sexuálnímu násilí, nuceným sňatkům nebo vraždám ze cti, je však situace mnohem těžší. Přicházejí totiž spolu s dětmi a najít bezpečné ubytování nebo se přihlásit do vzdělávacích programů pro ně není snadné jako pro muže, kteří jsou mnohem víc flexibilní a mají dostatek času.

Podíl uprchlic, které se v Německu snaží najít azyl, navíc v poslední době stoupá. Zatímco v roce 2015 tvořily asi 30 procent všech žadatelů o azyl, letos to je téměř 40 procent. Zvláštních potřeb žen prchajících před násilím si všímají i německé úřady, které na jejich podporu vyčlenily pro tento rok pět milionů eur. Podmínky pro ženy však stále pokulhávají.

Podle organizací na ochranu práv žen je problémem především nedostatek míst, kde by se uprchlice mohly bezpečně ubytovat. Jak tvrdí Jessica Mosbahiová z organizace Medica Mondiale, například prostory na spaní i koupelny jsou rozdělené na část pro ženy a muže jen zřídka.

Muslimský šátek jako symbol zla. INFO.CZ mezi Čechy, které neviditelná hrozba rozpaluje doběla

„Mnoho uprchlic je trvale vystaveno sexuálnímu násilí, buď ze strany jiných uprchlíků nebo pracovníků zařízení,“ tvrdí Mosbahiová s tím, že se ubytovny pro uprchlíky často stávají místem „bezpráví“. Ženy však mají strach takové případy hlásit, protože se bojí, že by tak mohly ohrozit svoji šanci získat azyl.

Kromě nedostatku bezpečného ubytování musí řešit i problém s hlídáním dětí. Bez něj totiž nemají šanci zapojit se do integračního programu a naučit se jazyk. Německý úřad pro migraci začal nabízet možnost hlídání dětí teprve od března, počet žen v integračním kurzu tak není nijak závratný.

Vítězství slavili tím, že jezdili s hlavami mrtvých na autě, říká bývalý dětský voják IS

Přestože se úřady začínají v poslední době snažit problémy spojené s integrací uprchlic řešit, podle kritiků měla opatření přijít mnohem dřív. Pokud se totiž jejich integrace podaří, mohou být pro německý pracovní trh přínosem. Jak uvádí nedávný průzkum, 85 procent žen, které přišly do Německa mezi lety 2013 a 2016, chce v budoucnu nastoupit do práce. „Takováto motivace je něco, co musí být co nejvíc využito,“ tvrdí Zerrin Salikutluková z Berlínského institutu pro integraci a migraci. 

SDÍLET
sinfin.digital