Investoři se bojí a měna padá. Prezident Erdogan si z turecké ekonomiky udělal rodinný byznys

HalfPageAd-1

Marek Hudema

12. 07. 2018 • 19:30

Prezident zůstal stejný, pořádky se ale mění. V turecké vládě nově odpovídá za řízení ekonomiky Erdoganův zeť Berat Albayrak. Jeho hlavní kvalifikací je kromě členství v prezidentské rodině to, že za problémy turecké ekonomiky vidí zahraniční spiknutí.

Mobile-rectangle-3

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je známý svými velkými ambicemi, které občas prosazuje bez ohledu na realitu. V jedné oblasti se ale držel dosud zpátky - v ekonomice. Dal na rady odborníků a i díky tomu znamenalo za 15 let jeho vlády ve funkci premiéra a posléze prezidenta turecké hospodářství rychlý růst. Jenže po změně ústavy, která dává prezidentovi Erdoganovi rozsáhlé pravomoci je zřejmě vše jinak.

Ve vládě, kterou nyní sestavuje a řídí prezident, se místo osvědčených odborníků objevují Erdoganovi přátelé, například rodinný lékař, a také jeho zeť Berat Albayrak. Ten už byl v předchozím kabinetu, ale tentokrát dostal místo pozice ministra energetiky mnohem důležitější post ministra financí a státního rozpočtu. Bude mít fakticky na starosti řízení celého tureckého hospodářství. Tak jako to měl v letech 2009 - 2015 na starosti uznávaný odborník a zastánce protržních reforem Ali Babacan.

Albayrak ale nemá jeho reputaci. Přes to, že studoval ekonomickou školu a působil v soukromé firmě, je pokládaný za politickou figuru bez promyšlené ekonomické politiky. Ve firmě Calik Holding, ve které pracoval na manažerských pozicích a kterou vlastní rodinný přítel Erdoganových Ahmet Calik, se proslavil tím, že v roce 2007 nakoupil velký turecký mediální dům. Úvěr na tento nákup získal od státní banky, zakoupené noviny se staly hlásnou troubou vlády a Albayrak v nich pak publikoval provládní komentáře.

INFOGRAFIKA DNE: Čistky v turecké armádě

Albayrak, kterému se prý mezi vládními politiky neříká jinak než damat, tedy zeť, se pokládá za příštího nástupce Erdogana. Předpokládá, stejně jako jeho okolí, že po Erdoganovi zdědí vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje a také prezidentský post. Volby se mu zdají být pouhou formalitou a fakticky prý dokáže už nyní odstranit i vlivné figury z vedení státu. Erdogan totiž dá na jeho rady, v politice i v ekonomice. Jenže Albayrak nenavrhuje ekonomické reformy, spíše Erdogana utvrzuje v tom, že vše špatné v Turecku je výsledkem zahraničního spiknutí.

„Operací řízenou ze zámoří“ je podle něj i současná inflace, která oficiálně dosahuje 15 procent. Albayrak slíbil, že bude „pracovat dnem i nocí,“ aby ji snížil. Chce prý hlavně zavést disciplínu a omezit státní výdaje. Jak to chce udělat, když současně spolu s Erdoganem podporuje nákladné státní stavební projekty, není jasné. Zároveň je Albayrak proti zvyšování úrokových sazeb, které by mohlo inflaci zastavit. Ostatně prezident Erdogan oznámil ve středu novinářům, že Albayrakovo ministerstvo „udělá, co je třeba,“ aby snížilo inflaci, ale že „v budoucnu uvidíme také snižování úrokových sazeb.“

O výši úrokových sazeb má rozhodnout turecká centrální banka 24. července. Oficiálně jde o nezávislou instituci, ve skutečnosti je ale pod vlivem prezidenta a zřejmě na ni bude tlačit i Albayrak. Oba vidí vyšší úrokové sazby jako neislámské. Islám totiž teoreticky zakazuje úrok. Dalším důvodem, proč chtějí Erdogan i Albayrak nízké úrokové sazby, může být i to, že mají zájem na levném financování jimi prosazovaných stavebních projektů. V roce 2013 a 2014 se v tisku objevily zprávy, že některé stavební projekty jsou spojeny s korupcí a že peníze od firem dostávali členové Erdoganovy rodiny.

SDÍLET

Billboard-bottom-1