Iráčané drží na severu země stovky žen a dětí islamistů. Jsou mezi nimi i japonské muslimky

ČTK, luš

10. 09. 2017 • 18:55

Irácké ozbrojené síly drží v táboře pro vysídlené v severním Iráku přes 1300 žen a dětí - rodin bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS), informovala dnes agentura AP. Vzdaly se kurdským silám na konci srpna poté, co irácká armáda extrémisty vytlačila z města Tal Afar ležícího na východ od Mosulu. Ženy a děti nebudou obviněny z žádných zločinů a pravděpodobně budou poslány do svých domovských zemí, uvedly zdroje z irácké armády.

Celkem 1333 žen a dětí pochází ze 14 zemí, hlavně ze střední Asie, Ruska a Turecka. Některé z nich jsou původem i z Japonska a Jižní Koreje.

Do Iráku a Sýrie přicestovaly do samozvaného kalifátu IS desítky tisíc cizinců. Území ovládané IS se za poslední dva roky vlivem tažení iráckých a syrských sil povážlivě zmenšilo.

„V Ázerbájdžánu jsme nemohly praktikovat své náboženství. Nemohly jsme nosit nikáb (závoj zastírající tvář), protože rozvědka měla své lidi všude,“ uvedla Fajrúz, která původně pochází z Dagestánu. „Dozvěděly jsme se, že v Iráku byl zaveden islám, přijely jsme sem a viděly, že je to pravda. Vedly jsme své životy jako muslimky a byly jsme šťastné, dokud nepřiletěla válečná letadla, která všechno zničila,“ dodává.

Uvedla dále, že Tal Afaru s ostatními ženami žily od počátku roku 2015. O násilnostech páchaných IS prý nic nevěděly. Ženy ve městě žily až do srpna, kdy irácké síly spustily operaci na osvobození města.

Život v Tal Afaru ovládaném islamisty se v jejich podání diametrálně liší od líčení ostatních obyvatel města. Ti z něj utíkali už v měsících před zahájením irácké ofenzivy kvůli nedostatku jídla a dalších zásob.

Ženy uvedly, že neví nic o osudu svých manželů, kteří se vzdali kurským silám. Jeden kurdský velitel agentuře AP sdělil, že někteří z islamistů byli předáni iráckým úřadům, jiní byli zabiti - kapitulaci podle něj jen předstírali a na Kurdy znovu útočili.

SDÍLET