Írán se balistického programu nevzdá, vzkázal Rúhání vzkázal Trumpovi a představil novou balistickou střelu

Írán hodlá pokračovat ve svém balistickém programu a posílí své vojenské schopnosti navzdory tlaku Spojených států. Na dnešní vojenské přehlídce v Teheránu, která se konala na památku íránských obětí války mezi Íránem a Irákem v 80. letech, to řekl íránský prezident Hasan Rúhání. Íránská tisková agentura Tasnim zatím informovala, že Írán představil svou novou balistickou střelu, která je schopna nést několik bojových hlavic a má dolet 2000 kilometrů.

„Posílíme naší obranu a vojenské schopnosti...ať už se vám to bude líbit, nebo ne,“ řekl Rúhání, který tak podle agentury AP narážel na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na zasedání Valného shromáždění OSN.

Angela netelefonovala do Sýrie a nezvala migranty, v Česku by propadla, říká Jaroslav Šonka

Trump v projevu označil Írán za „zkorumpovanou diktaturu“, jež se z prosperujícího státu změnila v hospodářsky rozvrácenou oblast, jejímž hlavním vývozním artiklem je násilí. Režim v Íránu je podle Trumpa vražedný a destabilizuje svět.

Rúhání v dnešním projevu rovněž řekl, že Írán hodlá nadále podporovat „utlačované obyvatele Jemenu, Sýrie a Palestiny“, čímž narážel na roli Íránu ve válkách v Jemenu a Sýrii a na podporu radikálního hnutí Hamas, které vládne v Pásmu Gazy.

Agentura Tasnim informovala o nové balistické střele s odkazem na rozhovor s vrchním představitelem íránských revolučních gard na dnešní vojenské přehlídce. Bližší detaily zatím uvedeny nebyly.

Propojení mezi AfD a Moskvou sílí. Krajní pravice může Rusku otevřít cestu do parlamentu

Írán dodržuje jadernou dohodu kvůli poruchám zařízení

Prohlášení íránského prezidenta přišlo ve stejný den, kdy byla zároveň publikována zpráva washingtonského Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost o dodržování dohody z roku 2015 díky které Írán omezil svůj jaderný program výměnou za zrušení hospodářských sankcí.

Podle zprávy Írán, který dokument před dvěma lety podepsal kromě USA také s Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem, limity stanovené jadernou dohodou dodržuje.

Trump odpálil bombu v citlivých vztazích s Íránem. „Absurdní a nenávistný“, kritizuje jeho projev Teherán

Washingtonský institut nicméně v dnešní zprávě uvádí, že dodržování dohody je ze strany Íránu spíše náhodou než úmyslem, jelikož centrifugy, které se používají při obohacování uranu, měly letos zvýšený počet poruch. David Albright, někdejší jaderný inspektor OSN, který je autorem zprávy, rovněž uvedl, že Teherán dohodu dodržuje, mimo jiné také kvůli důslednějšímu přístupu Spojených států.

„Lze očekávat, že Írán bude nadále na limity stanovené dohodou tlačit, porušovat je a vykládat si dohodu po svém,“ uvádí ve zprávě Institut pro vědu a mezinárodní bezpečnost, který sídlí ve Washingtonu. „Zajistit, aby Írán dodržoval jaderné limity po dobu trvání dohody, bude velmi nelehký úkol,“ pokračuje zpráva. Washington a jeho spojenci by proto podle institutu měli zajistit, aby limity jaderné dohody byly trvalé.

Merkelová, Zelení nebo nikdo. Mladí Berlíňané stále váhají, koho v německých volbách podpořit

Zpráva přichází ve chvíli, kdy Trump zvažuje, jestli má potvrdit Kongresu, že Írán dohodu dodržuje. Rozhodnout se americký prezident musí do 16. října. Pokud Trump Kongresu sdělí, že Írán dohodu nedodržuje, mohlo by to vyústit ve zrušení dohody, zvýšení napětí na Blízkém východě a znovuzavedení sankcí, které jaderná dohoda ruší.

SDÍLET
sinfin.digital