Írán se otřásá. Oblíbený šéf diplomatů spustil svou rezignací lavinu

HalfPageAd-1

Pavel Novotný

26. 02. 2019 • 22:00

ANALÝZA | Oznámil rezignaci na ministerský post a strhnul tak politickou lavinu. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf patří pro své západní vzdělání, uvolněné vystupování i umírněné postoje k nejpopulárnějším lídrům teheránských reformistů. Na jeho podporu vystoupili nejen poslanci, ale i část diplomatů. Co se v Íránu děje? Rozehrál Zaríf složitou vnitropolitickou partii nebo je již prostě jen unaven soubojem s domácími konzervativci i zahraničními nepřáteli vedenými Amerikou?

Mobile-rectangle-3

Zkraje tedy jen fakta. Zaríf včera oznámil odchod skrze sociální síť Instagram, jeho krok brzy potvrdila agentura IRNA. Zatím není zcela jasné, jak se k situaci staví prezident Hasan Rúhání, který je ministrovým nadřízeným. Většina poslanců íránského parlamentu se už den nato - tedy dnes - připojila k veřejně formulované žádosti, aby garant vládní zahraniční politiky neodcházel. K zákonodárcům se přidali i někteří diplomaté, kteří podle listu Tehran Times hrozí odchodem ze zahraniční služby. Ty ale Zaríf vyzval, aby ho nenásledovali.

Patrně nešlo o shodu náhod, že Zarífova rezignace přišla včera, kdy na neočekávanou návštěvu Teheránu dorazil syrský prezident Bašár Asad. Tedy autokrat, který Íránu (a Rusku) vděčí nejen za politické, ale patrně i fyzické přežití. Asad se před kamerami srdečně přivítal s ajatolláhem Chemeneím, fakticky prvním mužem v zemi, státnicky se pozdravil s prezidentem Ruháním a… Zarífa vynechal. I když podle všeho nešlo o Asadovo rozhodnutí, ale vnitropolitickou hru: podle agentury Reuters je dokonce možné, že teheránský ministr zahraničí o návštěvě syrského předáka vůbec nevěděl.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východě

Sám Zaríf ke svému odchodu v médiích prohlásil, že frakční soupeření při tvorbě íránské zahraniční politiky vytváří „smrtelný jed“. Jinými slovy: není jasné, kdo v zahraniční politice opravdu rozhoduje. Pravda je, že konsenzus v této věci vzniká složitě a poslední slovo má – ostatně jako ve všem – nejvyšší duchovní vůdce, ten ale právo veta uplatňuje jen výběrově.

Dále tedy už jen spekulace. Nejčastější z nich tvrdí, že se šéf diplomatů ocitl pod silným tlakem konzervativců, tedy skalních stoupenců islámské revoluce z roku 1979, kteří nikdy opravdu neuvěřili v možnost smíru se Západem. Nelíbila se jim proto ani tzv. jaderná dohoda z roku 2015 (JCPOA), podle které se Írán výměnou za dramatické omezení jaderného programu mohl opět zapojit do mezinárodní obchodní výměny. Této dohody byl Zaríf strůjcem a prezident Rúhání garantem. Když pak tuto úmluvu loni jednostranně vypověděl americký prezident Donald Trump, Rúháního reformátoři utrpěli na prestiži.

Infografika: Dohoda s Íránem

Obstrukce konzervativců prý podle některých reformistických médií zašly tak daleko, že jejich zástupci ve vlivné Radě pro určování zájmů režimu blokují zákony, které po Íránu vyžaduje mezinárodní Finanční akční výbor (FATF). Ten žádá zprůhlednění íránské legislativy proto, aby v obchodu s Teheránem mohly pokračovat i evropské země, které na rozdíl od USA dohodu JCPOA nevypověděly.

Íránská politika

Zjednodušeně (i jinak) řečeno: většinoví konzervativní zástupci ve vlivném íránském orgánu moci prý cíleně oddalují přijetí evropských standardů zamezujících korupci a praní špinavých peněz. Mohou k tomu mít dva důvody. První je politický – nechtějí, aby Írán nadále obchodoval s nenáviděným Západem, Evropu nevyjímaje. Druhý může být strategický, ba kriminální: konzervativci sami jsou do nezákonných obchodů zapleteni. Ilegálních metod totiž zhusta využívají Revoluční gardy, což je paralelní armáda napojená právě na konzervativce, která je navíc odpovědná za zahraniční operace režimu. Ke korupci i otevřené podpoře cizích spojenců gardisté zhusta využívají právě načerno získaných financí.

Server ostrovní stanice BBC pak dodává, že Zarífova rezignace může být začátkem ostřejší protiamerické diplomacie, která by byla reakcí konzervativců na sílící protiíránskou kampaň na mezinárodním fóru. Na té se podílí kromě USA také Írán a některé sunnitské země Zálivu.

SDÍLET

Billboard-bottom-1