Irma jako spása z nebes. Na Britských Panenských ostrovech díky ní uteklo 100 nebezpečných vězňů

Když hurikán Irma udeřil na Britské Panenské ostrovy, uteklo z místního vězení přes 100 nebezpečných zločinců. Uvedl to náměstek britského ministra zahraničí Alan Duncan. Na britské ostrovy v Karibiku se vydal šéf britské diplomacie Boris Johnson. Británie totiž čelí kritice, že na živelnou pohromu reaguje příliš pomalu.

Britská zámořská území - Britské Panenské ostrovy a ostrovy Anguilla a Turks a Caicos - mají vlastní samosprávu, ale v případě přírodních katastrof spoléhají na britskou vládu. Podle Duncana bylo řádění živlu v Karibiku vystaveno přes 500.000 Britů, na Britských Panenských ostrovech zemřelo pět lidí a na ostrově Anguilla čtyři.

Drsná realita v hurikánem zpustošeném Karibiku: Hlad, rabovaní a rasismus ve stínu Ameriky

Duncan před dolní sněmovnou uvedl, že na místě „zcela vážně hrozí úplný rozklad pořádku a práva“. Sněmovnu informoval, že na Panenské ostrovy vláda poslala 997 vojáků a policistů z oblasti.

Londýn dosud uvolnil na pomoc svým postiženým zámořským územím 32 milionů liber (přes 927 milionů Kč) a Johnson v pondělí oznámil, že další finance budou vyčleněny v nejbližších dnech. Z Británie bylo posláno 40 tun humanitární pomoci.

SDÍLET
sinfin.digital