Islámský stát je znovu v historické Palmýře. Vrátil se po 9 měsících

Info.cz

Bojovníci Islámského státu jsou opět v historické Palmýře. Do města se vrátili devět měsíců poté, co je odsud vytlačila syrská vládní vojska. Informovala o tom stanice BBC s odvoláním na syrské aktivisty. 

Islámský stát město, kde jsou starověké památky, kontroloval deset měsíců. Tento týden zahájil proti Palmýře ofenzivu a dnes do ní vstoupili jeho bojovníci. Zpráva přichází v okamžiku, kdy radikálové jsou prakticky všude jindy na ústupu. 

Bojovníci Islámského státu teď bojují s armádou v centru města," uvedl Abdel Rahman ze Syrské organizace na ochranu lidských práv, která sídlí v Londýně. 

Velitel jedné z povstaleckých skupin z okolí Aleppa uvedl, že útok islamistů na Palmýru syrskou vládu přiměl, aby odtud k ohroženému městu vyslala vojáky.

Koalice vedená Spojenými státy v pátek oznámila, že při rozsáhlém náletu islamistům u Palmýry zničila 168 kamionů s cisternami.

Islámský stát během své vlády ve městě zničil velké množství antických památek, které považoval za rouhačské. Většina památek ale panování extremistů přežila bez významnějšího poškození. 

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital