Italské referendum? Hlavně hlasování o premiérovi

ČTK

Italové od rána hlasují o změnách ústavy. Na výsledek napjatě čeká celá Evropa. Jedná se totiž v první řadě o osud premiéra Renziho, který slíbil, že v případě neúspěchu rezignuje. Vítězství opozičního tábora prosazujícího "NE" v referendu se obávají také finanční trhy a evropští politici, kteří mají strach z politické nestability, nového tlaku na už tak dost těžce zkoušené italské banky a obnovené krize eurozóny.

Reforma ústavy má zjednodušit systém vládnutí v zemi, drasticky zredukovat úlohu Senátu a získat zpět pravomoci od regionálních úřadů. Proti reformě se spojily všechny politické strany, a tak by vítězství pro Renziho znamenalo ohromný osobní triumf, napsala agentura Reuters.

Italské referendum

Případná změna sníží počet členů Senátu o dvě třetiny. Tato komora má také reformou ztratit možnost svrhnout vládu a má přijít o značný vliv na blokování přijímaných zákonů. Změny by potkaly i sněmovnu, která by zákony označené vládou za přednostní měla projednávat ve zrychleném režimu.

Volební místnosti se uzavřou ve 23:00 hodin. Odhady se očekávají hned po uzavření volebních místností, výsledky až v pondělí brzy ráno. Hlasovat může 52 milionů italských voličů, přes čtyři miliony z nich tvoří Italové žijící v zahraničí.

Všechny průzkumy zveřejněné během měsíce před 18. listopadem, odkdy bylo zveřejňování odhadů zakázané, stavěly do popředí stoupence "NE". Podle bookmakerů, kteří si v uplynulých týdnech nadále dělali soukromé průzkumy, stále jasně vede odmítnutí referenda.

Voličská účast se očekává zhruba 50 až 60 procent, a počet lidí, kteří přijdou hlasovat, může být klíčový pro výsledek referenda. Podle analytiků by nižší účast mohla prospět Renzimu, protože odpor vůči jeho reformám je vyšší mezi mladými voliči a obyvateli chudého jihu země, což jsou segmenty společnosti, které se často neobtěžují hlasovat.

sinfin.digital