Izraelci stříleli do protestujících Palestinců. 14 lidí je zraněných

HalfPageAd-1

ČTK, lup

18. 01. 2019 • 19:44

Izraelští vojáci při zásahu proti demonstrantům na hranici s Pásmem Gazy postřelili 14 Palestinců. Informoval o tom deník Haarec s odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví. Celkem se dnes do protestů, které se podél hranice mezi Pásmem Gazy a Izraelem konají pravidelně každý týden, zúčastnily tisíce lidí, uvedla agentura AP.

Mobile-rectangle-3

Protesty se dnes ve srovnání s minulým týdnem, kdy na hranicích zemřela jedna žena a další dvě desítky lidí utrpěly zranění, zdály o něco klidnější.

Podle listu Haarec izraelská vláda bude míru násilností zohledňovat při svém rozhodování, zda povolí převod finančních prostředků z Kataru na účty radikálního hnutí Hamás. To Pásmo Gazy ovládá a Katar mu přispívá na výplaty vládních zaměstnanců.

Palestinci u hranic v Gaze pravidelně protestují od konce loňského března. Vyjadřují tak nesouhlas s izraelskou blokádou a žádají možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Dosud izraelští vojáci při protestech podle palestinských zdravotnických zdrojů zastřelili více než 220 Palestinců a mnoho dalších zranili.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády islamistického Hamásu a v důsledku izraelské a egyptské blokády jsou životní podmínky většiny obyvatel krušné.

SDÍLET

Billboard-bottom-1