Jaderná válka může vypuknout každou chvíli, varuje KLDR. Znovu hrozí USA tvrdým potrestáním

Ačkoli se vypjatá situace kolem KLDR v posledních dnech zdánlivě uklidnila, Pchjongjang jeho zkázonosné úvahy zjevně nepřešly. Situace na Korejském poloostrově totiž údajně dosáhla bodu, kdy každou chvíli může vypuknout jaderná válka. V pondělí to oznámil severokorejský velvyslanec při OSN. KLDR navíc odmítá usednout k jednacímu stolu s USA. Nejprve chce vyslat jasnou zprávu o své síle.

Kim In Ryong sdělil, že Severní Korea je jedinou zemí, která je od 70. let vystavena extrémní a přímé hrozbě ze strany USA. Dodal, že komunistická diktatura má kvůli tomu právo pořizovat si jaderné zbraně pro vlastní obranu.

Bojím se, že se voliči nechají opít rohlíkem. Polistopadový vývoj se rozpadá, varuje Doležal

Podle Kim Čong-una má KLDR k dispozici plnou škálu zbraní včetně atomové bomby, vodíkové bomby nebo mezikontinentálních balistických raket. „Celá americká pevnina je v našem dostřelu. Pokud se USA odváží napadnout naše výsostné teritorium, neutečou krutému potrestání kdekoli na planetě,“ varoval.

Napětí mezi USA a KLDR se tak dál stupňuje. Rada bezpečnosti OSN přišla v září v reakci na časté raketové testy s novými sankcemi, které mají Severní Koreu dovést k jednacímu stolu. Její vůdce Kim Čong-un však nic podobného zatím neplánuje.

„Nevylučujeme to, ale předtím než se zapojíme do diplomacie s Trumpovou administrativou, chceme poslat jasnou zprávu, že KLDR má spolehlivé obranné a útočné schopnosti odrazit jakoukoli agresi ze strany Spojených států,“ prohlásil nejmenovaný severokorejský představitel televizi CNN.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Před jaderným programem Severní Koreje varoval i personální šéf Bílého domu John Kelly, který minulý týden řekl, že by Američané měli být znepokojeni schopností režimu zasáhnout pevninu. „Doufejme, že diplomacie zafunguje,“ sdělil.

Podle zmíněného představitele KLDR chybí zemi ke spolehlivé mezikontinentální balistické střele už jen dva kroky. Tím prvním je jaderný test na povrchu země, druhým testování střely dlouhého doletu odpálením na americký tichomořský ostrov Guam či ještě dál.

Kauza lithium po hádce ve sněmovně: Sobotka se chce radit s právníky, čas na analýzu si bere i EMH

Jeden nebo oba testy by přitom mohly proběhnout během společného cvičení USA a Jižní Koreje, které začíná v pondělí, případně následující měsíc, kdy má americký prezident Donald Trump v plánu návštěvu Asie. Americká administrativa dříve uvedla, že by Trump mohl v budoucnu navštívit i demilitarizované pásmo mezi oběma Korejemi.

SDÍLET
sinfin.digital