Jak má vypadat opravený Notre-Dame? Vyhrocená debata z 19. století se opakuje

Milan Rokos

12. 05. 2019 • 22:00

Oprava pařížské katedrály Notre-Dame jíž v polovině dubna těžce poškodil požár, se ve Francii stala politickým tématem. Zatímco prezident Emmanuel Macron se vyslovil pro využití moderní architektury při rekonstrukci, pravicová opozice trvá na identické podobě slavné památky.

Páteční večer si poslanci francouzského Národního shromáždění pořádně protáhli. Debata o zvláštním zákonu, který vláda předložila pro plánovanou pětiletou opravu katedrály, trvala dlouhých 13 hodin. Zákon, proti němuž se postavili i někteří odborníci na středověké umění, nakonec poslanci v prvním čtení schválili.

Kontroverzní pasáže zákona se týkají jednak možnosti upravit pro rychlý průběh stavby nyní platná pravidla v oblasti urbanismu, ochrany životního prostředí, památkové péče a dopravy.

Stát bude také moci díky zákonu zřídit vyhláškou zvláštní instituci, která bude řídit realizaci stavby. Její součástí bude i vědecká komise jmenovaná dekretem. I u ní dojde k „ohnutí“ pravidel – nebude platit současné věkové omezení, což má podle některých poslanců zajistit, aby se do jejího čela mohl postavit 70letý Jean-Louis Georgelin, favorit prezidenta Macrona.

Takováto opatření ale podle Alexandera Gadyho, předsedy asociace památkářů, nemají žádné opodstatnění. Gady by schválení zákona pochopil, kdyby existující pravidla bránila stavebním pracím, to se ale neděje.

Odborníci varují před unáhlenou rekonstrukcí

Kritický je k novému zákonu – jenž musí ještě 27. května potvrdit senátoři – i Etienne Hamon, profesor historie středověkého umění z univerzity v Lilles. Ten připomíná, že ještě nikdy v historii nebyl přijatý zvláštní zákon kvůli opravě nějaké památky. Existující normy prý až dosud bez problémů fungovaly: „Pokud některé stavby trvaly dlouho, nebylo to kvůli legislativě, ale z finančních důvodů nebo kvůli chybějícím lidským silám ve státních službách,“ citovala ho stanice France Culture.

Specialisté v oboru také naléhají na vládu, aby se při rekonstrukci katedrály neunáhlila. Pět let, o nichž hned po pořáru hovořil prezident Macron, se jim zdá příliš rychlých. 1170 odborníků už proto podepsalo otevřený dopis žádající „čas na diagnózu“. Předseda asociace francouzských architektů Fabien Sénéchal v této souvislosti uvedl, že technický stav katedrály zatím nebyl popsán.

„Spěch nikdy nebyl dobrým rádcem,“ myslí si výše zmiňovaný Hamon, který naráží na Macronem určený kalendář. Zdá se, že Elysejský palác určil datum ne podle skutečného stavu katedrály, ale spíše podle konání letních olympijských her v roce 2024 v Paříži.

Francouzští poslanci se ale v pátek hádali spíše než o technické parametry o to, jak by měla výsledná podoba katedrály vypadat. Zvláště pravicoví poslanci Republikánů nechtěli slyšet slovo rekonstrukce a mluvili pouze o restaurování.

Bio zelenina na střeše katedrály

Když ale Macron mluvil po zřícení středověkého sanktusníku (věžičky) katedrály, zmiňoval současnou architekturu. Hned druhý den po požáru Francouzům slíbil, že po opravě bude katedrála „ještě krásnější“. Jednou ze zvažovaných variant je například skleněná střecha katedrály.

Opozice si ale myslí něco jiného. „Já nežádám, aby byla krásnější, ale ta samá,“ citoval deník Le Monde Thierryho Benoita, bretonského poslance středové strany UDI.

Fakt, že se může rekonstrukce zříceného sanktusníku proměnit v ideologickou bitvu, dokázal poslanec Republikánů Pierre-Henri Dumont. „Premiér chce nový sanktusník přizpůsobený moderní době. Budou tam tedy svatí v rovném poměru mezi muži a ženami? Budou na sanktusníku sluneční kolektory? A bude na něm voda, aby se daly zalévat malé bio záhonky zeleniny?“ ptal se ironicky.

Poslanec vládního hnutí Republika vpřed! Hugues Renson mu kontroval tvrzením, že Republikáni chtějí z rekonstrukce Notre-Damu udělat ideologickou konzervativní a identitářskou záležitost.

V debatě o rekonstrukci shořelého sanktusníku je nicméně dobré připomenout jeden fakt – že už jednou velmi podobné hádky o rekonstrukci katedrály probíhaly, a to v polovině 19. století. Právě z této doby pochází sanktusník, jehož autorem byl francouzský architekt Eugene Viollet-le-Duc. Známý britský spisovatel a umělecký kritik John Ruskin, který byl považován za velkého znalce francouzského umění, po tehdejší rekonstrukci prohlásil, že pro něj už Notre-Dame neexistuje.

SDÍLET