Jak se bránit hackerům, kteří napadli počítače na celém světě? 7 otázek, na něž musíte znát odpověď

Počítače na celém světě napadli hackeři. Útok tzv. ransomwarem postihl telekomunikační společnosti i britské zdravotnictví. Jak se orientovat v často komplikovaném technologickém názvosloví? A lze se podobným útokům bránit?

Co je to ransomware?

Ransomware je typ malwaru, neboli škodlivého softwaru. Uživatelům po infikování zabraňuje v přístupu k počítači s jeho daty. Pro odemčení požaduje zaplatit výkupné.

Kajínkův návrat bude těžký. Když ho zavřeli, stálo pivo šest korun a internet byl v plenkách

Jak funguje?

Po infikování ransomware kontaktuje centrální server, aby získal informace potřebné k aktivaci. Následně začne šifrovat data na pevném disku. Po zašifrování všech dat, odešle uživateli zprávu s žádostí o výkupné. Pokud nezaplatí, hackeři často hrozí, že data zničí.

Jak se šíří?

Většina ransomwaru je skrytá v běžných dokumentech, které si mezi sebou uživatelé posílají. Například v souborech, které se otevírají pomocí Microsoft Word nebo v PDF souborech. Typicky jako Trojský kůň nebo červ.

Masivní hackerský útok vyřadil počítače po celém světě. Zbývá jen zaplatit a doufat, říká expert

Lze se nákazy zbavit, aniž bych přišel o data?

Lze. Tím, že zaplatíte. Jiný způsob je takřka nemožný. Jen autor ransomwaru zná klíč k odemčení. Firmy zabývající se bezpečností na internetu však platit nedoporučují. Je to totiž nejistý podnik. Když tak učiníte, musíte doufat, že vám útočník klíč skutečně poskytne. Ani to však není samozřejmost. Počítač lze samozřejmě vyčistit, ale takřka jistě při tom ztratíte i uložená data.

Můžu se nějak bránit?

Ochrana před tímto typem nákazy je složitá. Antiviry selhávají. Pomoc spočívá prakticky jen v osvětě a v bezpečném chování na internetu. Základem je neotevírat podezřelé dokumenty, u nichž si nejste jistí, jak se k vám dostaly a kdo je vytvořil. Že vám přišel mail ze známé adresy, ještě neznamená, že je bezpečný. Dokonce neznamená ani to, že vám ho opravdu poslal uvedený odesílatel. Adresa mailu se dá snadno zfalšovat. Dobré je také zálohovat data. Když vás hackeři napadnou, budete mít větší šanci, že o ně nepřijdete.

Babiš se Sobotkou mluvili o krizi mezi čtyřma očima. Řešení stále nenalezli

Co znamená WannaCry nebo WanaCrypt0r 2.0?

WannaCry 2, WanaCrypt0r 2.0 nebo třeba Wanna Decryptor 2 jsou názvy téhož. Hackeři tak pojmenovali ransomware, který v pátek napadl počítače v 74 zemích světa, mimo jiné například ochromil část britského zdravotnictví. Útočníci požadují za jejich odemčení 300 dolarů (asi 7 300 korun) v bitcoinech.

Proč hackeři obchodují v bitcoinech a co to je?

Bitcoin je virtuální měna. Její hodnota je v současnosti asi 1 800 dolarů za kus. Kurz však velice kolísá. Často se zmiňuje, že jde o měnu anonymní. Ve skutečnosti to ale není úplně pravda. Spíše se dá říci, že jde o měnu pseudonymní. Každá transakce je uložena v databázi pod adresou vaší virtuální peněženky. Pokud se zjistí, že adresa patří vám, o anonymitu přijdete. Existuje ale mnoho způsobů, jak dosáhnout velké míry anonymity, z toho plyne i její oblíbenost u hackerů nebo obchodníků s nelegálním zbožím.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital