Jak se bránit hackerům, kteří napadli počítače na celém světě? 7 otázek, na něž musíte znát odpověď

Info.cz, adk

13. 05. 2017 • 11:15

Počítače na celém světě napadli hackeři. Útok tzv. ransomwarem postihl telekomunikační společnosti i britské zdravotnictví. Jak se orientovat v často komplikovaném technologickém názvosloví? A lze se podobným útokům bránit?

Co je to ransomware?

Ransomware je typ malwaru, neboli škodlivého softwaru. Uživatelům po infikování zabraňuje v přístupu k počítači s jeho daty. Pro odemčení požaduje zaplatit výkupné.

Jak funguje?

Po infikování ransomware kontaktuje centrální server, aby získal informace potřebné k aktivaci. Následně začne šifrovat data na pevném disku. Po zašifrování všech dat, odešle uživateli zprávu s žádostí o výkupné. Pokud nezaplatí, hackeři často hrozí, že data zničí.

Jak se šíří?

Většina ransomwaru je skrytá v běžných dokumentech, které si mezi sebou uživatelé posílají. Například v souborech, které se otevírají pomocí Microsoft Word nebo v PDF souborech. Typicky jako Trojský kůň nebo červ.

Lze se nákazy zbavit, aniž bych přišel o data?

Lze. Tím, že zaplatíte. Jiný způsob je takřka nemožný. Jen autor ransomwaru zná klíč k odemčení. Firmy zabývající se bezpečností na internetu však platit nedoporučují. Je to totiž nejistý podnik. Když tak učiníte, musíte doufat, že vám útočník klíč skutečně poskytne. Ani to však není samozřejmost. Počítač lze samozřejmě vyčistit, ale takřka jistě při tom ztratíte i uložená data.

Můžu se nějak bránit?

Ochrana před tímto typem nákazy je složitá. Antiviry selhávají. Pomoc spočívá prakticky jen v osvětě a v bezpečném chování na internetu. Základem je neotevírat podezřelé dokumenty, u nichž si nejste jistí, jak se k vám dostaly a kdo je vytvořil. Že vám přišel mail ze známé adresy, ještě neznamená, že je bezpečný. Dokonce neznamená ani to, že vám ho opravdu poslal uvedený odesílatel. Adresa mailu se dá snadno zfalšovat. Dobré je také zálohovat data. Když vás hackeři napadnou, budete mít větší šanci, že o ně nepřijdete.

Co znamená WannaCry nebo WanaCrypt0r 2.0?

WannaCry 2, WanaCrypt0r 2.0 nebo třeba Wanna Decryptor 2 jsou názvy téhož. Hackeři tak pojmenovali ransomware, který v pátek napadl počítače v 74 zemích světa, mimo jiné například ochromil část britského zdravotnictví. Útočníci požadují za jejich odemčení 300 dolarů (asi 7 300 korun) v bitcoinech.

Proč hackeři obchodují v bitcoinech a co to je?

Bitcoin je virtuální měna. Její hodnota je v současnosti asi 1 800 dolarů za kus. Kurz však velice kolísá. Často se zmiňuje, že jde o měnu anonymní. Ve skutečnosti to ale není úplně pravda. Spíše se dá říci, že jde o měnu pseudonymní. Každá transakce je uložena v databázi pod adresou vaší virtuální peněženky. Pokud se zjistí, že adresa patří vám, o anonymitu přijdete. Existuje ale mnoho způsobů, jak dosáhnout velké míry anonymity, z toho plyne i její oblíbenost u hackerů nebo obchodníků s nelegálním zbožím.

SDÍLET