Jak se dostat do vysněné Británie? Stovky uprchlíků se po vyklizení „džungle“ vracejí do Calais

Několik desítek běženců přichází každý týden do jednoho z šesti skrytých táborů v severofrancouzské Calais. Vrací se sem především nezletilí migranti, kteří ztrácejí naději, že se do Velké Británie dostanou legálně.

 

„Džungle“ v Calais byla srovnána se zemí teprve před dvěma měsíci, severofrancouzský region se však v posledních týdnech začíná znovu plnit uprchlíky.

Velkou část navrátilců tvoří děti. Před demolicí obřího improvizovaného tábora jich tu žilo na dva tisíce, z nichž nejméně 500 přijala Velká Británie, kde má značná část dětských migrantů z Calais rodinné příslušníky. Začátkem prosince však Británie přijímání nezletilých migrantů stopla a víc než 1000 dětí zůstalo v detenčních centrech, kam francouzské úřady většinu migrantů z Džungle přestěhovaly.

Džungle ztichla, problémy zůstaly. Francouzské Calais měsíc po zboření

Jak ale už dříve upozorňovala Organizace pro pomoc uprchlíkům, detenční zařízení jsou určená spíš pro dospělé, a pro děti to proto není nejvhodnější prostředí. Po zkušenostech z nových táborů se tak raději vydávají zpátky blízko břehům Lamanšského průlivu. Doufají, že se jim podaří dostat se do Británie na vlastní pěst.

Jeden z těchto „tajných“ táborů leží na okraji francouzské vesničky Norrent-Fontes, 30 kilometrů od přístavu v Calais. „Tento týden přišlo několik desítek lidí. Předpokládám, že jejich počet bude v následujících měsících růst,“ řekla deníku Independent dobrovolnice Julien Müller, která v táboře pomáhá.

Šest měsíců v „džungli“. Rozhovor se ženou, která okusila život v uprchlickém táboře

Podle právničky hájící práva uprchlíků Sue Clayton se úřady musí připravit, že bude tajných táborů ve Francii přibývat. Frustrace lidí v detenčních zařízeních totiž neustále roste a v Calais se cítí být jako doma. Calais, které je často poslední zastávkou řidičů kamionů před překročením hranic s Británií, je pro migranty navíc jedinou šancí, jak se do ostrovního království dostat.

 

SDÍLET
sinfin.digital