Japonsko se vrací mezi velmoci. Končí s ryze obrannou strategií, chystá se rozdávat rány

Ondřej Fér

28. 12. 2017 • 13:24

Sedmdesát let Japonsko svoje ozbrojené síly budovalo jako čistě obranné. S tím je konec. Vláda premiéra Šinza Abeho rozhodla o vyzbrojení vrtulníkových lodí japonského námořnictva špičkovými údernými letouny. Všechno svědčí o tom, že se Nippon rozhodl vrátit mezi velmoci.

Čtveřice vrtulníkových torpédoborců japonského válečného námořnictva bude přezbrojena špičkovými bitevními a stíhacími letouny F-35. Krok, který oznámila vláda premiéra Šinza Abeho, znamená faktický konec dosavadní japonské vojenské doktríny. Podle té císařství nesmělo provozovat žádné útočné síly. Vrtulníkové torpédoborce v japonském podání jsou koncepčně střední letadlové lodě. Jako torpédoborce byly klasifikovány, aby nedošlo k porušení strategie ryze obranných sil.

Premiér Šinzó Abe cílevědomě pracuje na tom, aby se Japonsku po mentální krizi z počátku jednadvacátého století vrátilo sebevědomí. A dělá to úspěšně. Nedávné hlasování o jeho setrvání u moci ukázalo, že jeho dynamická politika zaměřená na rozhýbání domácí ekonomiky a diplomatické aktivitě na geopolitické úrovni, má podporu dvou třetin japonských voličů.

Na samém konci roku Abe udělal velký a dlouho očekávaný krok. Po několika předcházejících drobnějších úpravách jediným škrtem pera zrušil dosavadní čistě obrannou koncepci japonských ozbrojených sil. Ty jsou mimochodem mezi pěti nejsilnějšími námořnictvy světa a co se týče technologické vyspělosti a úrovně výcviku, jsou na naprosté špičce.

Čtveřice japonských vrtulníkových torpédoborců představovala celou svou koncepcí ojedinělý počin. I přes svou klasifikaci se jedná vlastně o plnohodnotné letadlové lodě střední velikosti. Jakmile budou vyzbrojeny bojovými letouny F-35, fakticky se jimi také stanou. Dojde tak na naplnění předpovědi, kterou už v roce 2013 pronesl přední americký odborník na námořní problematiku Jerry Hendrix.

„Když se na tuto loď dívám, musím konstatovat, že je úžasná,“ prohlásil Hendrix v roce 2013, když byla do služby uveden vrtulníkový torpédoborec Izumo. „Vidím letadlovou loď s vynikajícími parametry, schopnou operovat v bouřlivých vodách severního Pacifiku. Číně tohle zvedne obočí hodně vysoko a ještě víc se budou všichni divit, až Japonsko tuto loď vyzbrojí mocnými leteckými silami namísto helikoptér.“

Japonský přechod od čistě obranné strategie k aktivnímu využívání námořnictva má geopolitickou logiku. Císařství dlouho žilo pod strategickým obranným deštníkem amerických ozbrojených sil. Americká role v tichomořském regionu ale oslabuje. Austrálie už se dokonce nechala slyšet, že pokud chce žít v bezpečí, musí spoléhat na jiné spojence, než je Amerika, a jmenovala konkrétně Japonsko. Právě od sebevědomého Japonska premiéra Šinza Abeho se v regionu očekává, že nastolí mocenskou rovnováhu, která byla narušena čínskou expanzivností a také rychlým zbrojením v Indii.

Abeho vláda svou novou strategickou roli bere vážně. Nejnovější z vrtulníkových torpédoborců japonského námořnictva se jmenuje Kaga, tedy stejně jako jedna z letadlových lodí, které vedly úspěšné japonské tažení v Tichomoří a Indickém oceánu během Druhé světové války. Pro tradice vzývající Japonsko to je jasné poselství, zejména v souvislosti s oficiálním značením japonských válečných plavidel. Už nenesou před jménem zkratku JSMDFS (Loď japonských sil námořní sebeobrany), ale prostě JS, neboli japonská loď.

SDÍLET