Japonsko třemi miliony dolarů podpoří návrat Rohingů do Barmy. Zkritizovalo Su Ťij

HalfPageAd-1

ČTK, of

12. 01. 2018 • 18:02

Japonsko pošle tři miliony dolarů (přes 63 milionů Kč) vládě Barmy, aby jí pomohlo s návratem uprchlíků z muslimské menšiny Rohingů. Ministr zahraničí Taró Kóno, který je na návštěvě Barmy, dnes zároveň apeloval na barmskou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij, aby zaručila bezpečný a dobrovolný návrat Rohingů.

Mobile-rectangle-3

Přes 650.000 jich od loňského léta uprchlo do sousedního Bangladéše v důsledku tvrdé kampaně barmských ozbrojených sil.

Ministrova třídenní návštěva Barmy zahrnuje také cestu do Arakanského státu na západě země, kde dříve žil více než milion členů muslimské menšiny. Zástupci humanitárních organizací a nezávislých médií se na tomto území volně pohybovat nesmějí. Od 23. ledna by se tam měli začít Rohingové vracet na základě memoranda, které 23. listopadu podepsali představitelé Barmy a Bangladéše. Rozsah repatriace ale zůstává nejasný, uvedla agentura AP.

Japonsko chce pomoci tento proces usnadnit ohlášeným příspěvkem v objemu tří milionů dolarů. Ministr Kóno uvedl, že japonská vláda plánuje dále investovat 20 milionů dolarů (přes 420 milionů Kč) do zlepšení humanitárních podmínek v Arakanském státě a rozvoje oblasti.

Ministerstvo zahraničí zároveň zdůraznilo, že proces návratu Rohingů do Barmy bude monitorovat. "Peníze budou vypláceny ve správnou chvíli podle postupu repatriace," uvedl jeden z jeho činitelů. Kóno také požádal vládu Barmy, aby povolila do Arakanského státu vstup novinářům a humanitárním pracovníkům.

Uprchlická krize v regionu vypukla na konci loňského srpna, když barmská armáda odpověděla tažením na sérii útoků rohingských radikálů. Armáda tvrdila, že zasahuje pouze proti osobám, které považuje za teroristy. Ve čtvrtek poprvé připustila prohřešek, když přiznala, že vojáci společně s buddhistickými vesničany zavraždili deset Rohingů, jejichž těla byla nalezena v masovém hrobě v jedné z vesnic Arakanského státu. Tažení armády považuje OSN a mezinárodními organizace na ochranu lidských práv za etnickou čistku.

SDÍLET

Billboard-bottom-1