Jeden z největších procesů s teroristy v historii: Z vražd a zvěrstev se budou zpovídat tisíce islamistů

V Nigérii začala první část obřího procesu s více než 6600 osobami obviněnými z podílu na krvavém povstání teroristické skupiny Boko Haram. V příštích týdnech stane před soudem v rámci masového tajného procesu 1670 obžalovaných, zbylých 5000 údajných islamistů přijde na řadu později, napsal zpravodajský server BBC. Jde zřejmě o největší proces s teroristy v historii Nigérie.

Proces se údajně odehrává za zavřenými dveřmi na vojenské základně v oblasti Kainji. Civilní soud dnes podle vládních zdrojů BBC začal řešit první z celkem 1670 případů, které se budou projednávat v nejbližších týdnech. Lidskoprávní aktivisté v souvislosti vyjadřují obavy ohledně nedostatečné transparentnosti soudního jednání.

Terorismus páchá stále víc Afričanů. Islámský fanatismus ale hlavní důvod není, tvrdí odborníci

Osmileté povstání Boko Haram připravilo v oblasti Čadského jezera o život na 20.000 lidí a dalších 2,6 milionu o domov, za účast v něm však bylo dosud odsouzeno pouze devět osob. Nigerijský ministr spravedlnosti Abubakar Malami BBC řekl, že proces se zřejmě potáhne měsíce nebo i roky v důsledku obrovského počtu individuálně souzených osob.

Boko Haram usiluje v oblasti na severovýchodě Nigérie, ale také v sousedním Čadu, Kamerunu a Nigeru, o vytvoření státu pod vládou islámského práva šaría od roku 2009. Na začátku roku 2015 kontrolovala rozsáhlou oblast kolem místa svého vzniku - města Maiduguri, - protiofenziva armád několika zemí však území ovládané radikály dramaticky zmenšila. Teroristé jsou nicméně stále velkou hrozbou a sebevražedné bombové útoky jsou v oblasti Čadského jezera „téměř na denním pořádku", napsala agentura AFP.

SDÍLET
sinfin.digital