Jedete se koupat do Středomoří? Častým společníkem ve vodě vám budou plasty

Milan Rokos

Plastové odpady zabíjejí mořské živočichy, znečišťují vodu i pobřeží a způsobují výrazné škody průmyslu. Nejvíce jsou za úniky plastů do přírody odpovědné tři středomořské státy – Egypt, Turecko a Itálie.

Středomoří je bezesporu nejoblíbenější dovolenkovou destinací Čechů. Blankytně modré vody a písčité pláže ale stále více znečišťují plasty. V nejvíce postižených oblastech plave v jednom metru krychlovém vody až 20 gramů plastů, píše se v alarmující zprávě Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Plastové výrobky jsou sice každodenní součástí našich životů, mají ale negativní a často smrtelné dopady na mořskou faunu – odborníci mluví o sedmi stovkách ohrožených druhů. Znečištění plasty také výrazně poškozuje ekonomiky středomořských států – podle WWF ročně přicházejí o 641 milionů eur, nejvíce je přitom zasažen turistický sektor.

76 kilogramů plastů na obyvatele ročně

Ve středomořských vodách skončí každý rok 600 tisíc tun plastového odpadu. Jak píše pro lepší představivost studie WWF, je to ekvivalent 33 800 vyhozených plastových lahví každou minutu. Pokud proti plastovému odpadu státy výrazně nezasáhnou, měla by se jeho hmotnost do roku 2050 zčtyřnásobit.

Bez plastových výrobků na jedno použití bychom se měli umět obejít. Komentář europoslance L. Niedermayera

sinfin.digital