Jedna z posledních bašt IS v Iráku je před dobytím, armáda prorazila obranné linie islamistů

Irácká armáda postoupila blíž k centru města Tall Afar, o nějž začala bojovat v neděli. Podle velitelů citovaných agenturou AFP bude boj o toto západoirácké město rychlejší než o nedaleký Mosul. Ten irácká armáda vybojovala z rukou Islámského státu (IS) po devíti měsících v červenci.

Obrněná technika se dnes dostala do čtvrti An-Núr na jihovýchodě Tall Afaru, letectvo bombardovalo pozice členů IS. Radikálové se snaží postup vojska brzdit a na přístupové silnice postavili zátarasy z kamionů. Na vojáky míří odstřelovači a minometná palba.

Islám zažívá pošahané národní obrození, terorismus není náhoda, říká cestovatel Přibáň

„Naše morálka je dobrá, čelíme lidem z IS, prorážíme jejich linie a ničíme jejich arzenál,“ citovala AFP plukovníka Munzira Abada.

Mluvčí polovojenských oddílů, které se osvobozování města účastní, řekl, že se podařilo prorazit obranné linie IS na obvodu města a osvobozovací oddíly se z několika směrů blíží centru.

V úterý se radikály podařilo vytlačit ze tří čtvrtí a armáda se dostala poprvé do městské části. Vojsko požádalo civilisty, aby mu pomohli a označili domy, kde se radikálové ukrývají.

Zeman chce, abychom se báli o přežití. Když jde o život, tak se škrtá demokracie, říká politolog

Podle AFP je v Tall Afaru, který míval až 200 000 obyvatel, stále nejméně 30 000 civilistů a IS je může využít jako lidské štíty.

OSN připravuje přijímací střediska v pouštních oblastech, v nichž se má prchajícím civilistům dostat první pomoc. Utíkají krajinou, kde teplota ve dne šplhá až k 43 stupňů Celsia.

IS začal obsazovat sever Iráku a Sýrie v roce 2014 a vyhlásil na dobytém území chalífát. V Iráku je Tall Afar posledním větším městem, které ještě ovládá, v Sýrii bojuje o Rakku.

SDÍLET
sinfin.digital