Jedu s rodinou do Chorvatska. Budu muset očkovat i děti?

I když se o tom v Evropě příliš nemluví, vlády s největší pravděpodobností čeká velmi důležitá a zřejmě i vyhrocená debata o očkování dětí proti covidu. Vůbec poprvé se totiž bude rozhodovat o tom, zda by děti měly být očkovány nikoliv kvůli vlastní ochraně, ale kvůli tomu, aby neublížily druhým. 

První krok k tomu, aby vedle dospělých mohly být očkovány i děti, byl už učiněn. Šéf německého výrobce vakcín, firmy BioNTech, Uğur Şahin ve čtvrtek oznámil dokončení klinických zkoušek ve věkové skupině 12 až 15 let. „Chystáme se předložit údaje k podmíněnému chválení,“ řekl Şahin deníku Der Spiegel. Už příští středu by tak podle něj mohla Evropská léková agentura (EMA) udělit povolení k aplikaci vakcíny právě pro tuto věkovou skupinu.

Zároveň úspěšně probíhají i zkoušky u mladších dětí. Podle Şahina by měly být v červenci k dispozici první výsledky ve věkové skupině 5 až 12 let, v září pak i pro ty úplně nejmenší. „Věříme, že teď se věci mohou dít rychle,“ uvedl Şahin. Vakcína firmy BioNTech byla dosud v Evropě schválena pouze pro dospívající a dospělé ve věku od 16 let.

Není ale zatím sebemenší důvod k tomu, aby podobně „hladce“ neproběhly klinické testy i u mladších ročníků. Předběžné výsledky testů z USA prokázaly, že vakcína nemá u dětí prakticky žádné vedlejší účinky, ale zároveň je její účinnost v dětské populaci takřka stoprocentní.

Úplně jinou otázkou však zůstává samotná aplikace vakcíny dětem. V Evropě se o ní prakticky nemluví ani v odborných kruzích, vypadá to, jako by se takové debaty a z ní vyplývajícího rozhodnutí všichni báli. A to i přesto, že podle některých odborníků bude třeba brzy rozhodnout, kdy se děti začnou očkovat a případně za jakých podmínek.

sinfin.digital