Jihokorejský hněv. Podívejte se na neutichající masové protesty proti tamní prezidentce

Pezidentka Jižní Koreje čelí dosud nejintenzivnějšímu volání po odchodu z funkce. Statisíce lidí vyšly do ulic Soulu už šestý víkend po sobě. Do dění se navíc vložila opozice, která zahájila pokus o sesazení hlavy státu. 

Hlasování o osudu prezidentky Pak Kun-hje by se mohlo konat již v pátek 9. prosince. Opoziční strany ovšem nemají v parlamentu dostatek poslanců, aby uspěly, a budou muset spoléhat na odpadlíky z prezidentčiny vládnoucí Strany nových obzorů. 

Jihokorejci mezitím už šestý víkend v řadě protestují v ulicích Soulu. Nespokojenost opět přišly vyjádřit statisíce lidí, organizátoři odhadovali až půl druhého milionu demonstrantů. Demonstrace se konají poblíž prezidentského paláce a také u sídla jihokorejského parlamentu.

Politické zemětřesení v Koreji. 6 věcí, které musíte vědět o nejbizarnějším skandálu současnosti

Pak Kun-hje podle opozičních poslanců porušila ústavu a trestní zákon, když zneužila prezidentskou moc. „Navrhujeme proto proces impeachmentu, abychom ochránili ústavu a obnovili ústavní pořádek odvoláním prezidentky Pak Kun-hje z úřadu,“ uvedli poslanci. „Vůle lidu je, aby prezidentka ukončila působení v úřadu. Ukázaly to jasně mírové demonstrace nesčetných zástupců veřejnosti bez ohledu na věk, ideologii či původ,“ dodali poslanci.

Skandál se točí kolem kauzy údajné korupce a kolem vztahu prezidentky s její blízkou přítelkyní, která tak mohla zasahovat do chodu státu. Prezidentka oznámila, že je připravená odstoupit, pokud parlament zajistí klidné předání moci.

SDÍLET
sinfin.digital