Jižní Afrika hlásí další mutaci koronaviru. Může jít o „motor“ druhé vlny

Nové mutace viru způsobujícího covid-19 se šíří. Objevily se na Islandu, v Dánsku nebo Velké Británii. A jednu registrují také v Jihoafrické republice. Podle WHO je ale brzy na jakékoli definitivní závěry, včetně potvrzení podezření, že mutace vyvolává těžký průběh onemocnění i u mladých lidí v relativně dobré kondici.

Jihoafričtí lékaři potvrzují, že nová varianta koronaviru (nazvaná zatím 501.V2) se podobně jako ve Velké Británii šíří rychleji a je infekčnější než „originál“. Proto právě této mutaci přisuzují hlavní podíl na druhé vlně nákaz, která zemi zasáhla. „O situaci v Jihoafrické republice víme. Počet úmrtí stoupá a vláda má podezření, že za to může nová mutace koronaviru. Celou situaci nyní bedlivě sledujeme," uvedla pro INFO.CZ velvyslankyně JAR v České republice Naomi Ribbon Mosholi.

Jihoafrický ministr zdravotnictví Zweli Mkhize v prohlášení starém čtyři dny uvedl, že země už poznatky o nově objevené mutaci zaslala WHO. Vědci z jihoafrického institutu KRISP podle něj sekvenovali stovky vzorků viru od začátku pandemie a při tom si všimli, že „určitá varianta stále více dominuje nálezům odebraným za poslední dva měsíce“.

Podle zjištění lékařů infekce touto v současné době dominantní mutací přivádí do nemocnic s vážnými a těžkými příznaky i řadu mladších pacientů, kteří netrpí obezitou, cukrovkou ani žádnými dalšími rizikovými faktory. „To silně naznačuje, že současná druhá vlna, kterou zažíváme, může být poháněna právě touto novou variantou,“ uvedl Mkhize.

sinfin.digital