Jižní Afrika hlásí další mutaci koronaviru. Může jít o „motor“ druhé vlny

22. 12. 2020 • 17:17
Nové mutace viru způsobujícího covid-19 se šíří. Objevily se na Islandu, v Dánsku nebo Velké Británii. A jednu registrují také v Jihoafrické republice. Podle WHO je ale brzy na jakékoli definitivní závěry, včetně potvrzení podezření, že mutace vyvolává těžký průběh onemocnění i u mladých lidí v relativně dobré kondici.

Jihoafričtí lékaři potvrzují, že nová varianta koronaviru (nazvaná zatím 501.V2) se podobně jako ve Velké Británii šíří rychleji a je infekčnější než „originál“. Proto právě této mutaci přisuzují hlavní podíl na druhé vlně nákaz, která zemi zasáhla. „O situaci v Jihoafrické republice víme. Počet úmrtí stoupá a vláda má podezření, že za to může nová mutace koronaviru. Celou situaci nyní bedlivě sledujeme," uvedla pro INFO.CZ velvyslankyně JAR v České republice Naomi Ribbon Mosholi.

Jihoafrický ministr zdravotnictví Zweli Mkhize v prohlášení starém čtyři dny uvedl, že země už poznatky o nově objevené mutaci zaslala WHO. Vědci z jihoafrického institutu KRISP podle něj sekvenovali stovky vzorků viru od začátku pandemie a při tom si všimli, že „určitá varianta stále více dominuje nálezům odebraným za poslední dva měsíce“.

Podle zjištění lékařů infekce touto v současné době dominantní mutací přivádí do nemocnic s vážnými a těžkými příznaky i řadu mladších pacientů, kteří netrpí obezitou, cukrovkou ani žádnými dalšími rizikovými faktory. „To silně naznačuje, že současná druhá vlna, kterou zažíváme, může být poháněna právě touto novou variantou,“ uvedl Mkhize.

Jihoafrický výzkumný tým vedený Tuliem de Oliveirou podle něj sdílí veškeré informace s vědeckou komunitou a zdravotnickými organizacemi ve Velké Británii, které při porovnání vzorků dospěly k závěru, že „podobná mutace byla příčinou nového oživení viru v Londýně“. Kvůli této nové mutaci se Británie před pár dny dostala do izolace a řada států EU včetně Česka s ní přerušila dopravní spojení.

„Nová mutace už byla kromě Jihoafrické republiky potvrzena například v Nizozemsku, Dánsku a na Islandu,“ řekl INFO.CZ Srdan Matic, ředitel české kanceláře WHO v Praze. Nově zjištěné varianty koronaviru v těchto zemích nejsou z genetického hlediska úplně shodné, mají ale zřejmě podobný základ. A rozšířily se tedy z jednoho ohniska pravděpodobně právě v Británii. 

Podle Matice je z evolučního pohledu přirozené, že virus vytváří mutace, přičemž dominují ty s vyšší mírou infekčnosti. „Zatím je ale příliš brzy na to, abychom mohli jednoznačně potvrdit, že nově potvrzené varianty vyvolávají těžký nebo těžší průběh nemoci u mladých lidí. Na to máme zatím málo dat,“ uvedl Matic. Momentálně to podle něj vypadá, že nová varianta je sice infekčnější, tedy šíří se rychleji, ovšem zároveň neohrožuje život víc než „originální“ virus. „Míra úmrtí u lidí infikovaných těmito mutacemi se zdá být stejná jako v případě takzvaného originálu,“ uvedl.

V téměř šedesátimilionové Jihoafrické republice zatím lékaři od začátku pandemie potvrdili přes 930 000 případů, z toho minimálně 24 900 pacientů zemřelo. První vlně šíření infekce  se země bránila na jaře striktním lockdownem, v jehož rámci platil i zákaz vycházení s výjimkou pro nejnutnější profese. Zároveň platí, že Světová zdravotnická organizace Jihoafrickou republiku dává dlouhodobě za vzor účinného boje s pandemií nejen v Africe. Druhá vlna zemi dosud nezasáhla s takovou intenzitou jako první. V posledních dnech přibývalo kolem 8500 nových infekcí denně, v době jarního vrcholu to bylo až 12 000 nakažených.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.

„Zelená politika je zároveň sociální politika.“ Přesvědčí o tom ČSSD a Zelení sebe a pak i voliče?

Vratislav Dostál
Včera • 17:00

Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ je manévr sociálních demokratů, kteří chtějí v letošních sněmovních volbách kandidovat společně se Zelenými, odboráři a malými lokálními formacemi, pochopitelnou reakcí na proměnu politického terénu. Jednoduše řečeno ho lze číst jako pokus o záchranu levice v Poslanecké sněmovně. Zástupci obou stran tvrdí, že pokud má mít spojenectví smysl, musí být dlouhodobé. Otázka je, co na to voliči.