„Jsme připraveni na občanskou válku.“ Milicionáři z amerického jihu se bojí, že jim vláda sebere zbraně

Info.cz, adk

19. 08. 2017 • 00:38

Sympatizují s Donaldem Trumpem, jsou ozbrojení, ve vojenské výstroji a cvičí se pro případ války. Členové milicí v americkém jižanském státě Georgia rozhodně neponechávají nic náhodě. Obávají se nejen konfliktu s cizím státem, ale i toho, že jim vláda sebere jejich zbraně.

Členové Bezpečnostních sil Georgie (GSF), jak si skupina říká, se každý měsíc schází v odlehlém lese. U táborového ohně si vypráví historky, hlídkují a cvičí se pro případ, že by se postavili vládě, která podle nich prahne po tom, aby je odzbrojila.

„Jsem připraven na občanskou válku, občanské nepokoje, útok Severní Koreje, Ruska, invazi zahraniční vlády nebo snahy té vlastní odzbrojit lidi,“ vyjmenovává Chris Hill, 42letý právní koncipient.

Ve Spojených státech v současnosti působí 165 protivládních milicí. Jejich cíle se liší. Často je ale žene víra v individuální svobody, odpor vůči establishmentu a od loňské prezidentské kampaně také podpora Donalda Trumpa.

Rooster and Yvette DiMariovi mluví o svých soukmenovcích z milicí jako o rodině. „Všichni věří ve stejnou věc, v Ústavu, v křesťanství a to, že dělají správnou věc,“ tvrdí Rooster. Spolu se svoji ženou byli až do loňska zklamaní politikou. Jejich známí odsuzovali jejich názory jako rasistické a homofobní.

„Místo toho, abych byla doma a nic nedělala, přidala jsem se k hnutí, kde mohu otevřeně vyjádřit svůj názor,“ kvituje Yvette. „Jsem žena, jsem matka, jsem americký patriot, jsem křesťan,“ dodává.

3089884:article:true:true:true

Podle profesorky na Americké univerzitě ve Washingtonu Carol Gallagherové je typickým členem milicí běloch z dělnické třídy. Nemusí být nutně úplně chudý, většinou má ale práci s nízkým příjmem. Přitahuje ho tvrdá rétorika o nelegálních přistěhovalcích, jak ji v kampani prezentoval právě Trump.

„Pokud se vrátíte zpět do americké historie, tyto ozbrojené milice jsou v Americe od jejich samotného počátku. Část z nich proto, že, když sem lidé přišli, nebyly tu policejní ani vojenské síly. Příchozí si vytvořili vlastní milice, aby se ochránili,“ popisuje.

Milice a další radikální uskupení jsou v centru pozornosti po nedávných událostech v Charlottesville, kde útočník hlásící se k neonacismu najel autem do protestujících proti krajní pravici. Jednu ženu zabil. Hill však odmítá, že by některý člen milicí šel ve stopách extremistů. Každý, kdo by takové tendence projevil, bude podle něj vyloučen.

SDÍLET