Jsou lidovci ještě křesťané? Rakouskem hýbe spor o přijetí dětských uprchlíků

Rakouská vláda před Vánoci odmítla přijmout do země děti z uprchlického tábora na ostrově Lesbos. Vládní lidovci (ÖVP) v čele s kancléřem Sebastianem Kurzem se kvůli tomu dostali do ostrého sporu nejen s částí opozice, ale zejména se svým tradičním spojencem, tedy církví. Někteří kritici vyčítají lidovcům, že sice mají program plný „křesťanských hodnot“, sami se těmito hodnotami ale už dávno neřídí.

Jádrem sporu je otázka, zda si Rakousko může dovolit přijmout zhruba sto rodin s dětmi, které dnes žijí v otřesných podmínkách právě v táborech na Lesbu. Zatímco například rakouský kardinál Christoph Schönborn vyzývá vládu, aby okamžitě, ještě před Vánocemi, přijala alespoň ty rodiny, jejichž děti jsou na tom nejhůř, kabinet výzvu odmítá. A místo toho navrhuje jiné řešení. Rakousko po domluvě s řeckou stranou údajně vybuduje přímo v táboře stacionář pro 500 dětí a bude minimálně tři roky financovat jeho provoz. Ve stacionáři by měli dostat děti i jejich rodiče psychologickou a zdravotnickou pomoc, stejně jako podporu ve vzdělávání.

„Žádné dítě by nemělo vyrůstat tak, jako vyrůstají děti v uprchlickém táboře na Lesbu,“ uvedl v sobotu rakouský ministr zahraničí za lidovce Alexander Schallenberg. Rakouskem financovaný stacionář by podle něj mohl životní podmínky dětí značně zlepšit, což kvituje i řecká strana. „Doufáme, že Řecko náš návrh odsouhlasí a přijme naši obnovenou pomoc uprchlíkům v místě,“ uvedl Schallenberg v tiskovém prohlášení.

sinfin.digital