Jste vdané? Odevzdejte plat státu. Návrh alžírské ministryně pobouřil sociální sítě

ČTK

Alžírská ministryně pro ženy, rodinu a solidaritu přišla s poněkud neobvyklým plánem. Pracující vdané ženy by podle ní měly svůj plat nebo alespoň jeho část posílat státu. Informoval o tom francouzský server Rue 89. 

Podle ministryně se o tyto ženy stejně starají manželé a jejich plat by pomohl alžírské ekonomice. Ta se potýká s výpadkem příjmů kvůli nízkým cenám ropy.

Ministryně Munia Maslamová takto reagovala na dotaz místního televizního kanálu, zda by se svého platu nebo jeho části neměli vzdát ministři. Ti podle ní „nedostávají odstupné", platu by se zato mohly vzdát vdané ženy, zvláště úřednice, pokud by to bylo nutné. Pomohly by tak státu zasaženému finanční krizí.

Videozáznam se dostal na sociální sítě, kde Muniovou překřtili na ministryni „nesolidarity", obvinili ji z nekompetentnosti a napsali, že je „ještě neoliberálnější než François Fillon." Podle jiných komentářů by si měl stát nejprve posvítit na korupci a zavést například daň pro zbohatlíky, než aby se obohacoval na práci žen.

Bojovnice za práva žen označily výrok ministryně za urážlivý pro ženy. Je podle nich také nebezpečné, když jej pronáší osoba, která je pověřená práva žen chránit.

Alžírsko je v oblasti sociálních práv zemí stále ještě velmi konzervativní. Jistý pokrok nastal po roce 2000, kdy se reformoval zákon o rodině a kdy byly zavedeny kvóty do volených orgánů.

sinfin.digital