K zaplavenému Houstonu se žene další bouře. V ohrožení je 5 milionů lidí

ČTK, abe, vkr

Mokro v v domech a strach v srdci. O víkendu zasáhl stát Texas silný hurikán Harvey, který pustošil a zabíjel. Podle pondělních údajů si Harvey vyžádal pět mrtvých, kromě ničivého větru přinesl i vytrvalou bouři, která způsobila bleskové záplavy. Evakuovat se proto musely desetitisíce lidí, mnozí ale zůstali uvěznění na střechách svých domů či aut. Podle úřadů by sílící povodně mohly ohrozit dalších až 5 milionů lidí.

Houstonské úřady obdržely kvůli tropické bouři Harvey 6 000 volání a zachránily více než 1 000 lidí. Předpovědi meteorologů neslibují pro příštích 24 hodin další zeslabení bouře. Harvey zeslábl z hurikánu na tropickou bouři už během soboty. Vytrvalé deště ale rozvodnily toky a způsobily v Texasu největší škody od hurikánu v roce 1961.

Prezident okupantů a estébáků. Lítost? Ani omylem. Komentář Zdeňka Šarapatky

Bouře postupuje na jihovýchod rychlostí šest kilometrů za hodinu a doprovází ji vítr o rychlosti až 65 kilometrů za hodinu. Síla bouře se přitom má v příštích 24 hodinách změnit jen málo a dokonce je možné její mírné zesílení. Na texaském pobřeží a na jihozápadě státu Louisiana má do pátku napršet dalších až 635 milimetrů srážek.

Komplikace Harvey působí i leteckých společnostem. V USA tak bylo již zrušeno přes čtyři tisíce letů, nicméně toto číslo se nejspíše ještě zvýší. Letecké společnosti United Airlines a Southwest Airlines, které Houston využívají jako jednu ze svých velkých přestupních stanic, musely kvůli řádění živlu řadu spojů zrušit a u dalších upravit letovou trasu.

Houston v neděli pro evakuované otevřel své hlavní konferenční centrum, což podle agentury Reuters vyvolává vzpomínky na hurikán Katrina, který před 12 lety zdevastoval New Orleans, kde 30 000 obyvatel strávilo několik dní v bezútěšných podmínkách na stadionu Superdome. Bílý dům mezitím oznámil, že v úterý navštíví Texas, v němž platí stav přírodní katastrofy, prezident Donald Trump.

Kriminalisté nejspíš odhalili nejstrašnějšího sériového vraha evropské historie. Nenápadný ošetřovatel má na svědomí téměř stovku obětí

Ve dvoumilionovém Houstonu se kvůli záplavám musely tisíce lidí uchýlit na střechy budov či na jiná vyvýšená místa. Záchranáři jsou zahlceni prosbami o pomoc, na které nestíhají reagovat. Ze zatopených částí nejlidnatějšího texaského města a jeho okolí bylo dosud zachráněno více než 1 000 lidí. Mnohé komunikace v Houstonu jsou neprůjezdné, kvůli záplavám byla ve městě uzavřena obě velká letiště. Někteří lidé podle agentury AP použili nafukovací matrace či nafukovací plážové hračky, aby se přes vodu dostali do bezpečí.

Starosta Turner oznámil, že nouzové ubytování bylo dosud poskytnuto 5500 lidem, ale že počet takto ubytovaných vzhledem k evakuacím výrazně vzroste. Turner se také obrátil na dobrovolníky, aby poskytli pomoc rodinám v nouzi.

Národní meteorologická služba (NWS), která sleduje situaci po hurikánu Harvey, vydala upozornění před dalšími záplavami. Ty by mohly zasáhnout až 5 milionů zdejších obyvatel. Armáda již začala vypouštět vodu z houstonských vodních nádrží Addicks a Barker ve snaze zabránit zaplavení centra Houstonu. Hladina vody valící se ulicemi města totiž prudce stoupá.

SDÍLET
sinfin.digital