Kam se přestěhují firmy po brexitu? O uprchlíky z Londýna mají zájem Češi i Poláci

09. 04. 2017 • 09:00

Oznámení Velké Británie o odchodu z Evropské unie znovu spustilo otázku stěhování firem do unijních zemí. Toho chtějí využít i evropští politici. Mezi těmi, kdo mají na potenciální kořist zálusk, jsou i země Visegrádské čtyřky. Zájem už projevilo Česko nebo Polsko.

Ještě zdaleka nebylo jasné, kdy britská premiérka odchod její země z EU oficiálně zahájí, a polský vicepremiér Mateusz Morawiecki už jednal s šéfy firem sídlících v Londýně. Chtěl je přesvědčit, aby se po brexitu přestěhovali do Polska.

Morawiecki se chlubí, že v zemi vytvořil až 40 tisíc pracovních míst právě tím, že do ní důsledně láká investory. Nyní sní o tom, že ve Varšavě vybuduje nové City. Do hlavního města Polska chce nalákat bankovní giganty Royal Bank of Scotland, UBS nebo Barclays.

Právě londýnské finanční centrum brexit ohrožuje a firmy se netají touhou v případě nevýhodných podmínek metropoli opustit. „Důsledky brexitu budou záviset na tom, jaké pro něj budou vytvořeny podmínky. Existuje řada spekulací, že se finanční služby přesunou z londýnského City do jiných velkoměst Evropské unie,“ pravil ředitel výzkumu společnosti Passerinvest Group Tero Laukonen.

Podle studie právnické firmy Gowling WLG uvažuje o stěhování až 40 procent amerických společností, které sídlí ve Velké Británii. Velké množství firemních migrantů neláká jen Morawieckého. Přitáhnout je chce i Česko.

„Evidujeme již tři zahraniční firmy, které nebudou investovat kvůli brexitu ve Velké Británii, ale řešíme s nimi umístění investice v České republice,“ citoval v únoru deník E15 generálního ředitele CzechInvestu Karla Kučeru. Konkrétní společnosti jmenovat nechtěl.

Podobně mluvil už loni krátce po britském referendu o vystoupení z EU i tehdejší český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Ten sondoval podmínky, za jakých by se do Česka přemístily agentury EU sídlící v Londýně.

O stěhování do Prahy se mluvilo v souvislosti s Evropským orgánem pro bankovnictví. Ten by do Česka ráda přilákala tuzemská vláda. Ta zaúkolovala hlavní město, aby pro bankovního regulátora s přibližně 200 zaměstnanci navrhlo sídlo.

Že by však Česko najednou zažilo nával firemních zájemců, se příliš nečeká. A smůlu bude mít zřejmě i Morawiecki. Problémem obou zemí je nepříliš velký trh, malý objem kapitálu nebo nepříliš stabilní daňový systém a legislativa.

Celková míra úprku firem z Londýna bude záviset na konečných výsledcích vyjednávání. V případě stěhování však před visegrádskými městy upřednostní spíše velká centra jako Paříž a Berlín, nebo, kvůli jazykové blízkosti, irský Dublin.