Kanada se po Trumpově vítězství připravuje na příliv Mexičanů. Zvažuje změnu zákonů

Vládní představitelé se v uplynulém týdnu sešli na několika mimořádných jednáních. Snaží se najít způsob, jak zvýšenému zájmu Mexičanů o pobyt v Kanadě zabránit. K 1. prosinci letošního roku se totiž pro obyvatele Mexika uvolní vízová povinnost, kterou Ottawa pro zemi stejně jako pro Česko zavedla v roce 2009. Jejich cesta do země by tak byla výrazně snazší. Češi se víz zbavili v roce 2013.

O změně plánu se v nejvyšších patrech kanadské politiky mluvilo podle televizní stanice CBC už několik týdnů. Po výsledku amerických prezidentských voleb se ale jednání zintenzivnila. Trump během své předvolební kampaně několikrát zopakoval svůj slib, že na hranicích s Mexikem postaví zeď a zrychlí deportaci ilegálních migrantů. Obyvatele země taky veřejně několikrát urážel.

„Přinášejí sem drogy, kriminalitu a znásilňují ženy. Někteří jsou, předpokládám, dobří lidé. Jsem ale v kontaktu s naší pohraniční stráží a ta mi říká, co sem přichází,“ řekl Trump loni v létě.

„Vláda se možnosti zvýšeného počtu žádostí z Mexika reálně obává."

Nárůst v počtu mexických žádostí o azyl předpovídají ke konci letošnímu roku i kanadští právníci. „Vláda se možnosti zvýšeného počtu žádostí z Mexika reálně obává,“ potvrdil CBC imigrační advokát Lord Waldman. „Proto jí trvalo tak dlouho, než zrušení vízové povinnosti oznámila.“

Trumpovo vítězství by podle něj mohlo mít na počet žádostí výrazný dopad. Záleží ale na tom, kolik ze svých slibů nově zvolený americký prezident nakonec dodrží. Jeho imigrační politika se od té, se kterou před rokem vyhrál kanadské volby premiér Justin Trudeau, diametrálně liší.

Proti uvolňování vízové povinnosti ostře vystupuje taky kanadská opozice. Připomíná, že důvod, proč Mexičani doteď potřebovali víza je ten, že někteří z nich volné cesty v minulosti zneužívali. Právě obyvatelé Mexika byli v roce 2009 na prvním místě v žebříčku žadatelů o kanadský azyl. Hned za nimi byli tehdy Češi.

„Na zemi, se kterou úzce spolupracujeme v oblasti obchodu, se víza uvalují jen v případě, že existuje reálný problém v jiné oblasti. A ten tady byl,“ řekla novinářům konzervativní politička Michelle Rempelová. 

SDÍLET
sinfin.digital