Kancléřkou i v dalších letech? Merkelová bude kandidovat, tvrdí její stranický kolega

Nejmocnější žena planety se do politického důchodu nechystá. Její stranický kolega a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen stanici CNN řekl, že kancléřka bude příští rok o post znovu usilovat. 

Angela Merkelová chce hýbat světovou politikou i v příštích letech. Po sérii náznaků, že nehodlá navzdory kritice vyklidit pole, teď přichází další, ještě jasnější vzkaz z jejího okolí.

„Bude se ucházet o post kancléřky.“

V čele spolkové vlády by Merkelová stanula už počtvrté. Zřejmě nikdy v předchozích letech ale nesahala po mimořádně vlivném postu z tak složité pozice. Příchod více než milionu migrantů a s tím spojená kritika její politiky mají za následek úbytek popularity. Po odchodu kancléřky volali i někteří její spojenci – nešetřily ji hlavně špičky Bavorska, které příchod běženců pocítilo nejvíce.

Vedení kancléřčiny CDU na poslední spekulace zareagovalo prohlášením, že Merkelová své rozhodnutí oznámí, až přijde čas. Pozorovatelé německé politiky mají za to, že se tak může stát na stranickém sjezdu začátkem prosince, ale klidně také až začátkem příštího roku.

V Německu promluvil Všeználek. Komentář Igora Záruby

Ohrozí volby ruský stín?

Volby do Spolkového sněmu, který kancléře nebo kancléřku následně volí, jsou ještě bezmála rok vzdálené, už teď ale vyvolávají živé debaty. Moskva se podle německých tajných služeb snaží rozdmýchat negativní emoce spojené například s migrační krizí a snížit tak podporu zavedených stran. Jak připomíná agentura Reuters, Kreml by tímto postupem mohl usilovat o oslabení Německa v rámci Evropské unie a následně by pro něj mohlo být reálnější dosáhnout zrušení sankcí, které v minulosti tvrdě dopadly na ruskou ekonomiku.

Rusové spolu s tím mohou usilovat o nepřímou podporu tzv. nesystémových stran, které si zakládají na skeptickém postoji k EU nebo na vyhraněných postojích v otázce migrace. Sama kancléřka také nedávno uvedla, že nemůže vyloučit, že se Moskva pokusí volby ovlivnit skrze hackerské útoky. Podobným podezřením Rusko čelilo před nedávnými volbami v USA. Samo ale taková nařčení důsledně odmítá.

SDÍLET
sinfin.digital