Katastrofální záplavy v Texasu: mrtvých přibývá, voda má nadále stoupat

Americký stát Texas se dál potýká se záplavami, které vyvolala bouře Harvey. Přibývají zprávy o obětech, server BBC již například píše o nejméně devíti úmrtích souvisejících s bouří. Podle agentury Reuters zemřelo minimálně sedm lidí. Meteorologové přitom předpovídají, že situace se má nadále zhoršovat. Dosud spadlo na některých místech rekordních 75 centimetrů vody, což je hodnoa, která by podle nich mohla nakonec být i dvojnásobná. Do postižených oblastí dnes míří prezident Donald Trump. Přislíbil rychlou finanční pomoc a uznal, že půjde o velmi nákladnou operaci.

V oblasti nejlidnatějšího texaského města Houstonu podle BBC silné deště provázející bouři změnily ulice v řeky. Helikoptéry zachraňují obyvatele města ze střech domů, do pomoci ohroženým lidem se kromě profesionálních záchranářů zapojili rovněž členové národní gardy, policisté i civilisté.

Záplavy nejsou jediné, co ohrožuje obyvatele Houstonu. Lidé nacházejí u svých domů krokodýly

Postižené oblasti dnes navštíví prezident Donald Trump, kterého bude doprovázet manželka Melania. Bílý dům podle agentury AP uvedl, že prezidentský pár nejprve zamíří do města Corpus Christi, v jehož blízkosti bouře vstoupila na pevninu, a následně zavítá do texaského operačního centra pro nouzové situace v Austinu.

Harvey je nejsilnějším hurikánem, který Texas zasáhl od roku 1961. Živel na pevninu udeřil v noci na sobotu SELČ prudkými dešti a větry přesahujícími rychlost 210 kilometrů za hodinu. Nad pevninou nicméně již během soboty zeslábl v tropickou bouři.

SDÍLET
sinfin.digital