Každý Čech vydělal na globalizaci půl milionu korun, tvrdí německá studie

Prvoplánový protekcionismus a omezení mezinárodního obchodu kvůli pandemii ohrožuje „blahobyt“ v některých průmyslových zemích. Tvrdí to alespoň studie německé Bertelsmannovy nadace. I když její autoři očekávají výrazný propad příjmů zejména v zemích, jako jsou Německo a Japonsko, zpomalení globalizace podle nich připraví o peníze i obyvatele České republiky.

Jedna věc jsou totiž údajně politické proklamace o povinném podílu domácích potravin v obchodech nebo další protekcionistická opatření a druhá důsledky, které by to mohlo mít pro peněženky konkrétních obyvatel. Pokud by se všechny státy uzavřely „do sebe“ a bránily se svobodné obchodní výměně, neprospělo by to vůbec nikomu. Například v Německu, které patří k průmyslově nejrozvinutějším zemím světa a významným vývozcům, si podle studie každý obyvatel díky postupující globalizaci od roku 1990 přilepšil k platu každoročně o částku 1150 EUR (zhruba 30 500 korun).

Ještě mnohem větší přínos údajně znamenala a znamená narůstající mezinárodní výměna zboží pro některé menší země. Nejvíc, jak tvrdí Bertelsmannova nadace, na globalizaci vydělávají Švýcaři, kterým obchod se zahraničím přinesl za sledované období navíc 1913 EUR (51 000 korun) za rok. Následují Japonsko (1502 eur), Finsko (1410 eur), Irsko (1261 eur), Izrael (1157 eur) a již zmiňované Německo (1151 eur). Česko figuruje na 24. místě. Studie respektované Bertelsmannovy nadace mu přisuzuje „globalizační bonus“ na jednoho obyvatele ve výši 777 EUR (21 000 korun) ročně. Mezi lety 1990 až 2018 pak měli Češi na zvyšující se globalizaci vydělat v přepočtu na současnou hodnotu měny 20 203 EURO (536 000 korun).

Jak vypálit Primě rybník. Víme první, koho chce PPF dosadit na post ředitele TV Nova

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital