Když může zabít i objetí. Děti v Sýrii umírají kvůli hladu, některé nemají ani sílu plakat

Východní Ghúta u Damašku v Sýrii se potýká s rostoucí potravinovou krizí. Svět obletěl příběh měsíční holčičky Sahar, která zemřela ve 34 dnech života na podvýživu. Byla tak křehká, že se jí dokonce rodiče báli dotknout. Huanitární organizace však varují, že podobných případů bude přibývat. 

V posledních dnech života holčičky jménem Sahar Devdeh se její rodiče obávali, že i obyčejné objetí ji může zabít. Sotva se dokázala pohnout. Byla příliš slabá na to, aby mohla plakat. Její lékařka uvedla, že holčička vypadala spíše jako kostra než měsíční dítě. Sahar zemřela minulý týden ve věku 34 dnů a stala se tak obětí rostoucí potravinové krize v Sýrii.

Padají další bašty Islámského státu: Syrská armáda osvobodila Dajr az-Zaur, Iráčané pronikli do Káimu

Podle humanitárních organizací je tohle teprve začátek a budou následovat další úmrtí. „To, co jsme viděli u holčičky Sahar, byl jen začátek tragédie,“ řekl pro The Washington Post Hamza Hasan, zástupce syrsko-americké lékařské společnosti ve východní Ghútě, a dodal: „Pokud budou věci pokračovat tak, jako dosud, bude mnoho, mnoho dalších podobných případů.“

Údaje poskytnuté neziskovou organizací UNICEF znázorňují, že přibližně 1 100 dětí ve východní Ghútě trpí nějakou formou podvýživy. Velkým problémem je zde navíc nedostatek léků. Lékaři, kteří pracovali na případu dívenky Sahar, uvedli, že zemřela na střevní komplikace, které nemohli léčit. Nejméně dvě další malé děti zemřely minulý měsíc na problémy spojené s hladem.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Právě v Ghútě došlo v roce 2013 k chemickým útokům. Podle OSN zde bylo použito 350 litrů sarinu a útok si vyžádal stovky mrtvých a tisíce zraněných lidí. Jednalo se o vůbec největší útok s použitím chemických zbraní od roku 1988. Přibližně 385 000 obyvatel stále žije na předměstí, přitom dříve vlastnili úrodné zemědělské pozemky, které zásobovaly hlavní město potravinami. Rodiny se zde stále vypořádávají s úsporami a potravinami, které jsou k dostání za opravdu vysoké ceny. 

SDÍLET
sinfin.digital