Lockdown. Koronavirus. Propouštění. Krize. Pojmy, které se poslední dobou denně objevují v britském tisku. Na začátku listopadu k nim přibyl další. Čtvrtý stupeň z pěti, přičemž tentokrát se o koronaviru nebavíme. Jde o bezpečnost, britská bezpečnostní organizace MI5 vyhlásila čtvrtý nejvyšší stupeň ohrožení teroristickým útokem.
MI5 rozlišuje celkem pět stupňů, na základě kterých vyhodnocuje nebezpečí teroristického útoku v zemi. První stupeň, low, představuje situaci, kdy je útok velmi nepravděpodobný. Moderate, druhý stupeň, říká, že v této situaci je sice útok možný, ale nepravděpodobný. Třetí stupeň, který označují substantial, odpovídá situaci, kdy je útok pravděpodobný. Čtvrtý nejhorší stupeň, s anglickým názvem severe, vyjadřuje možnost hodně pravděpodobného útoku. A špička na vrcholu ledovce, pátý stupeň – critical – jednoznačně počítá s tím, že teroristický útok je velmi pravděpodobný – a to navíc ve velmi brzké době.
Critical, severe, substantial, severe, critical, severe. Takhle se stupně střídaly za poslední tři roky. Jak uvádí webové stránky britské vlády, stupně vyjadřující ohrožení nejsou nijak časově omezeny a záleží na mnoha faktorech, které mají vliv na vyhlášení konkrétní úrovně ohrožení. Letošní listopadový posun z třetího na čtvrtý stupeň ovlivnila střelba ve Vídni, při které zemřeli čtyři lidé. K rozhodnutí zvýšit úroveň vyjadřující nebezpečí také přispěl útok nožem na občany v Nice a říjnová vražda učitele v Paříži.
Britská média informovala o přechodu na čtvrtý bezpečnostní stupeň v úterý 3. listopadu. Jen o pouhé dva později tisk psal o zadržení dvou Londýňanů v oblasti Trafalgarského náměstí, kteří byli podezřelí z plánování teroristického útoku. Náměstí, které je známé díky soše admirála Nelsona, je od té doby hlídáno policií a část kolem sochy je také ohraničena policejní páskou.
Ředitel Metropolitan Police v Londýně, Richard Smith, informoval, že policisté denně sledují povážlivé chování a opakovaně zkoumají podezřelé z kriminální činnosti. Policie také apeluje na občany (a nejenom ty, kteří žijí v hlavním městě), aby jakoukoliv podezřelou aktivitu okamžitě hlásili policejní službě. V těchto dnech jsou nicméně ulice měst prázdnější než obvykle. Většina Britů cestuje maximálně do práce a do supermarketů, protože vše ostatní je kvůli právě probíhajícímu lockdownu zavřené.