„Když to vidíte na vlastní oči, je to ještě větší hrůza." Svědectví výtvarníka Reflexu z Barcelony

Viliam Buchert, Jan Ignác

18. 08. 2017 • 11:07

„Vždy jsem byl zneklidněný, když jsem v televizi viděl záběry teroristického útoku. Ale vždy to bylo z místa, kde jsem nežil. Teď mám obrázky chaosu, zmaru a nekonečného neštěstí přímo "pod nosem". A je to daleko větší hrůza, než jsem si kdy dokázal představit,“ říká v prvních reakcích na teroristický útok v centru Barcelony Jan Ignác Říha, výtvarník Reflexu a autor většiny obálek časopisu, který dlouhodobě v tomto katalánském městě žije.

„Bydlím kousek od ulice La Rambla, kde dodávka najela ve velké rychlosti do lidí a do cyklistů. Kdykoli jsem podobné záběry viděl v televizi, zmocnil se mě neklid, ale když jste přímo na místě, které velmi důvěrně znáte, je to daleko, daleko horší. Všude panuje chaos a napětí, policie uzavřela všechny blízké ulice, restaurace i slavnou tržnici La Boquería. My jsme se schovali domů a čekáme, jak se situace vyvine,“ řekl Jan Ignác Říha.

Podle prvních informací jsou na místě mrtví a zranění lidé. Španělský list El País psal o nejméně deseti mrtvých, ale podle všeho jich bude víc. Hlášeno je také několik desítek zraněných. „Mrtvá těla poházená po Ramble jsou pro mě naprostým šokem. Nějak to nedávám,“ svěřil se výtvarník Říha.

Místo, kde se odehrál útok, zná více než důvěrně. „Přesně přes místo, kde došlo k útoku, chodíme pro okurky do ruského obchodu či k místním Pákistáncům pro zeleninu. Nedaleko je navíc škola, do které chodí naši dva kluci. Nedokážu ani vyjádřit své pocity, když na těchto místech vidím ležet mrtvé a zraněné lidi,“ popisuje své zkušenosti a situaci Jan Ignác Říha.

Více na Reflex.cz

SDÍLET