Killing Christmas: Šťastné a veselé po trojicích

Celostátní lockdown Velké Británie dospěl ke konci. Nastává návrat k třístupňovému systému, ale žádný velký důvod k radosti to není. Podobný systém Británie už jednou měla, ale tento prosincový přináší mnoho změn. Britský premiér Boris Johnson oznámil, že letos to budou veselé, ale taky opatrné Vánoce.

Takto by se dalo nazvat období, které Brity čeká mezi 23. a 27. prosincem. Právě na tyto dny dostali britští občané „povolenku“ setkat se v rámci tzv. Christmas Bubbles uvnitř i venku v maximálním počtu tři domácnosti. Venku se lidé můžou scházet ve veřejných prostorách, uvnitř jsou ale povolená jen setkání doma u někoho z této „bubliny“. Pokud se budou chtít členové jedné domácnosti potkat s někým z jiné domácnosti, můžou opět jen venku – a to ještě podle toho, do jakého stupně jejich oblast spadá. I když to jsou sváteční dny, třístupňový systém je pořád v platnosti.

Studenti domů. Ale s testem!

Vláda Spojeného království myslela i na studenty. Kvůli končícímu semestru na univerzitách stanovila tzv. Student Travel Week, a to na období od 3. do 9. prosince. Zapomněla ale možná vzít v potaz, že většina univerzit končí s výukou až 11. prosince, a také to, že studenti potřebují do knihoven, aby mohli během vánočních prázdnin napsat a odevzdat svoje práce.

Nezapomnělo se ale na testování, a tak studenti, kteří chtějí po uplynulých přísných restrikcích (tedy zákazu jet na víkend z kolejí domů během celého semestru) konečně vidět své blízké, mají doporučeno podstoupit dva testy na koronavirus za sebou. Mezinárodní studenti mají taky možnost otestovat se, ale na test většinou stejně musí po příjezdu do své rodné země. Čeští studenti musí absolvovat test na covid-19 po příjezdu do Česka do pěti dnů, samozřejmě na své vlastní náklady. Pak si můžou užít Vánoce a po příjezdu do Anglie na druhý semestr zatím budou muset opět na čtrnáct dní do karantény. Jako už to tady jednou bylo…

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital