Killing Christmas: Šťastné a veselé po trojicích

04. 12. 2020 • 20:44
Celostátní lockdown Velké Británie dospěl ke konci. Nastává návrat k třístupňovému systému, ale žádný velký důvod k radosti to není. Podobný systém Británie už jednou měla, ale tento prosincový přináší mnoho změn. Britský premiér Boris Johnson oznámil, že letos to budou veselé, ale taky opatrné Vánoce.

Takto by se dalo nazvat období, které Brity čeká mezi 23. a 27. prosincem. Právě na tyto dny dostali britští občané „povolenku“ setkat se v rámci tzv. Christmas Bubbles uvnitř i venku v maximálním počtu tři domácnosti. Venku se lidé můžou scházet ve veřejných prostorách, uvnitř jsou ale povolená jen setkání doma u někoho z této „bubliny“. Pokud se budou chtít členové jedné domácnosti potkat s někým z jiné domácnosti, můžou opět jen venku – a to ještě podle toho, do jakého stupně jejich oblast spadá. I když to jsou sváteční dny, třístupňový systém je pořád v platnosti.

Studenti domů. Ale s testem!

Vláda Spojeného království myslela i na studenty. Kvůli končícímu semestru na univerzitách stanovila tzv. Student Travel Week, a to na období od 3. do 9. prosince. Zapomněla ale možná vzít v potaz, že většina univerzit končí s výukou až 11. prosince, a také to, že studenti potřebují do knihoven, aby mohli během vánočních prázdnin napsat a odevzdat svoje práce.

Nezapomnělo se ale na testování, a tak studenti, kteří chtějí po uplynulých přísných restrikcích (tedy zákazu jet na víkend z kolejí domů během celého semestru) konečně vidět své blízké, mají doporučeno podstoupit dva testy na koronavirus za sebou. Mezinárodní studenti mají taky možnost otestovat se, ale na test většinou stejně musí po příjezdu do své rodné země. Čeští studenti musí absolvovat test na covid-19 po příjezdu do Česka do pěti dnů, samozřejmě na své vlastní náklady. Pak si můžou užít Vánoce a po příjezdu do Anglie na druhý semestr zatím budou muset opět na čtrnáct dní do karantény. Jako už to tady jednou bylo…

Lockdown? Tak se pojďme naposledy setkat…

Ještě před samotným lockdownem ale možná došlo k další vlně, jak připustily britské úřady. Lidé si totiž před uzavřením všech obchodů ale i posiloven a muzeí nemohli odpustit jejich poslední návštěvy, stoupla také čísla pasažérů, kteří se přepravovali dopravními prostředky, především v hlavním městě. Netřeba zmiňovat “poslední“ rodinná i přátelská setkání, která virus rozhodně nezastavila.

Život po lockdownu a po brexitu

S 2. prosincem ve Spojeném království oficiálně skončil i druhý lockdown. Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko se vracejí k původnímu systému stupňů, každá ze zemí si ale tentokrát své restrikce a omezení stanovuje sama. V Anglii dál pokračuje rozdělení do tří kategorií, Skotsko se vrací ke svému systému pěti stupňů. Na otázku, jak dlouho toto rozdělení bude pokračovat, zatím nikdo neodpověděl. Vláda je ale optimistická a věří, že s příchodem teplejších dnů na jaře případy budou klesat.

A pak je tu naděje v podobě vakcíny. Británie totiž začíná již brzy jako první země na světě proti onemocnění očkovat. Země ale čelí kritice, že to byl brexit, který pomohl Spojenému království stát se premiantem, který dostal klinické schválení vakcíny, zatímco EU musí mít souhlas od Evropské agentury pro léčivé přípravky. Ale to už je zase jiný příběh. Jisté však je, že s blížícími se Vánoci a koncem přechodného období po odchodu Británie z EU jsou témata covid a brexit na denním pořádku nejen v Downing Street 10. A dlouho ještě budou.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Dnes • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.

„Zelená politika je zároveň sociální politika.“ Přesvědčí o tom ČSSD a Zelení sebe a pak i voliče?

Vratislav Dostál
Dnes • 17:00

Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ je manévr sociálních demokratů, kteří chtějí v letošních sněmovních volbách kandidovat společně se Zelenými, odboráři a malými lokálními formacemi, pochopitelnou reakcí na proměnu politického terénu. Jednoduše řečeno ho lze číst jako pokus o záchranu levice v Poslanecké sněmovně. Zástupci obou stran tvrdí, že pokud má mít spojenectví smysl, musí být dlouhodobé. Otázka je, co na to voliči.

„Hořící keř“ Jan Palach a česká společnost

Martin Kovář
Dnes • 16:55

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Hlavní otázka zní, zda vůbec ještě má smysl v předvečer jeho sebeupálení o Janu Palachovi psát. Po roce 1989 a zejména v roce 2019, kdy jsme si připomínali půlstoletí, které od jeho činu uběhlo, už totiž bylo řečeno a napsáno snad úplně všechno. Politikové i nepolitikové odříkali své projevy, byly sepsány vědecké i populární texty, vznikla četná umělecká díla. Já sám si čas od času v souvislosti s ním vzpomenu na písničku Karla Kryla o neznámém vojínovi a přemýšlím o tom, co by na to všechno asi tak řekl sám Palach? Odpověď na tuhle otázku už samozřejmě nikdy nedostaneme, zamyslet se nad ní ale můžeme, stejně jako nad tím, zda svým činem dosáhl toho, čeho chtěl.