Kilometrová hradba proti uprchlíkům. V Calais jim má zabránit k přechodu do Británie

V Calais na severu Francie dokončili výstavbu kilometrové zdi, která má bránit imigrantům v nelegálním přechodu do Británie. Oznámily to francouzské úřady. Stavba začala v září a stála 2,7 milionu eur (73 milionů Kč), které podle agentury AFP zaplatila Británie.


Stavba má hlavně zabránit uprchlíkům v naskakování na kamiony mířící přes Lamanšský průliv do Anglie. Čtyři metry vysoká zeď navazuje na již dříve vybudované oplocení podél trasy mířící k ústí eurotunelu a ke calaiskému přístavu. Zeď byla postavena z hladkého betonu, aby bylo těžké na ni vylézt.

Šest měsíců v „džungli“. Rozhovor se ženou, která okusila život v uprchlickém táboře

Zeď je součástí francouzsko-britského balíčku bezpečnostních opatření kvůli běžencům v přístavní městě Calais. U něj byl divoký uprchlický tábor, zvaný džungle, kde bylo odhadem až 10 tisíc lidí. Francouzské úřady koncem října místo evakuovaly a zničily. Jeho obyvatele rozvezly na různá místa Francie.

V posledních měsících před likvidací tábora migranti zintenzívnili úsilí o pronikání do kamionů a vozidlům do cesty stavěli překážky. Nezřídka jim házejí pod kola větve a kmeny stromů nebo kameny či ulomené dopravní značky. Obyvatelé a podniky v Calais si čím dál více stěžovali na problémy, které jim situace přinášela.

Nyní se situace v oblasti Calais zklidnila a nová zeď by tomu měla dále pomoci. Početné francouzské bezpečnostní síly také podle místních médií dohlížejí na to, aby se v regionu u Lamanšského průlivu nevytvořily nové improvizované uprchlické tábory.

SDÍLET
sinfin.digital