Kim chce světu pootevřít Severní Koreu. Luxusní rezort buduje na plážích, ze kterých pálí rakety

Kim Čong-un chce prorazit v turistickém průmyslu. Přestože se to zdá jako nerozumný plán, množství západních investorů, kteří chtějí svými prostředky pomoci vybudovat přímořské letovisko, podle severokorejských úředníků denně narůstá. Ráj pro turisty by měl přitom vzniknout v místech, kde v současnosti diktátor testuje nové rakety.

Velkolepé přímořské letovisko má vzniknout u východního pobřeží KLDR a jeho centrem má být přístavní město Wonsan. Právě z této oblasti ale v uplynulých měsících odpálila armáda nejméně 40 testovacích raket, které tento rok vyhrotily vztah země se Spojenými státy. Severokorejští úředníci jsou přesto přesvědčeni, že ani to neodláká zahraniční investory, kteří by se měli na zvelebení místa značnou měrou podílet.

Zeman si za slova o Krymu vyslechl, že je darebák a alkoholik. Nelze ho brát vážně, shodují se experti

Severokorejci chtějí nalákat až 10 milionů turistů ročně. Na plážích ale pořádají vojenská cvičení

O plánech na vznik letoviska se začalo poprvé mluvit v roce 2014. V následujících dvou letech pak vyšly podle agentury Reuters v korejštině, čínštině, ruštině a angličtině brožurky pro investory. Zájemcům nabízejí podílnictví na projektech v oblasti, která by se dle plánů měla rozprostírat na 400 kilometrech čtverečních. Zájemci z ciziny mohou pomoci Kimovi například postavit za 7,3 milionů dolarů obchodní centrum, za 123 milionů dolarů golfové hřiště, a nebo mohou investovat do rozvoje centra města, které chtějí Severokorejci vylepšit za 197 milionů dolarů.

Plánovaný rezort dle brožury nabídne historické pamětihodnosti, deset písečných pláží, až 680 turistických atrakcí, přírodní jezera a léčivé bahno, které prý pomáhá při nervových bolestech a onemocnění střev.

Tvůrci projektu předpokládají, že letovisko přiláká zpočátku asi milion návštěvníků ročně, v blízké budoucnosti lze pak prý očekávat příliv až 10 milionů turistů za rok. KLDR přitom neuveřejňuje statistiky týkající se turismu. Čína o svých občanech, kteří se do KLDR vydávají, uveřejnila čísla naposledy v roce 2012. Tehdy na sever Korejského poloostrova zavítalo 237 tisíc Číňanů. Do Jižní Koreje pro srovnání v roce 2016 přicestovalo 8 milionů obyvatel Číny.

Češi mohou o voličské průkazy žádat už nyní. Na úřad ani nemusí osobně

Inspiraci hledali úředníci ve Španělsku. Investory ale zatím příliš nepřesvědčili

Dle dat Korejského námořního institutu vynáší turismus KLDR ročně asi 44 miliard dolarů, což je 0,8 % hrubého domácího produktu (HDP). 80 % všech zahraničních návštěvníků pochází z Číny.

Inspiraci na vybudování nového rezortu sbírají severokorejští úředníci i v zahraničí. V červnu například jejich delegace objížděla španělské pobřeží a navštívila jedny z největších středomořských středisek Marina d’Or a Benidorm. „Taková místa skutečně viděli na vlastní oči a některé z nich si natočili,“ potvrdil mluvčí severokorejské ambasády v Madridu.

V roce 2015 se ve Wonsanu konala konference pro investory, na které severokorejští úředníci plány na zbudování letoviska představili. Přítomné dvě stovky investorů prý ale příliš nepřesvědčili. „Jen nám popsali, jak skvělá příležitost to je a nedokázali připustit, že by jejich projekt mohl mít nějakou slabinu, co se týče možných problémů v oblasti,“ potvrdil Simon Cockerel z pekingské cestovní kanceláře Koryo Tours. Kvůli raketovým testům uvalila OSN na zemi rozsáhlé sankce a situace v zemi, jejíž lídr si navzájem s Donaldem Trumpem hrozí už pravidelně vzájemnými útoky, je pro investory zřejmě zbytečným riskem. Severokorejští úředníci ale stále tvrdí, že "zájem západních investorů roste každý den".

Češi se perou o máslo, a přitom vyhodí třetinu jídla. Nakupování nahrazuje štěstí, říká Doušová

Plány by mohl Severokorejcům překazit Warmbierův případ

Kromě raketových testů, které lze sledovat přímo z jedné z pláží, kde by se později měli opalovat západní turisté, může být problémem hlavně neatraktivita regionu. Americké úřady v polovině tohoto roku zakázaly svým občanům do země cestovat. Stalo se tak v reakci na smrt amerického studenta Otto Warmbiera, kterého na zájezdě v KLDR v roce 2016 zatkli, protože se pokusil v hotelu ukrást propagandistický plakát. Muž byl pak odsouzen na 15 let nucených prací a KLDR jej v zuboženém stavu jako akt „shovívavosti“ vrátila do USA, kde týden na to zemřel.

Přestože vztah Spojených států a Severní Koreje je dlouhodobě vyhrocený, není jisté zda Warmbierův případ neodláká i turisty z dalších zemí, s jejichž financemi už Kim Čong-un počítá do státní kasy. Celý projekt Wonsanu má totiž pro něj ještě jiný význam.

Polovina důchodců si ničí zdraví špatným jídlem. Jsou apatičtí a na nic lepšího nemají

Kim Čong-un zatím nemá mnoho zásluh. Výstavbou letoviska chce posílit svou pozici

Přestože armáda stojí v zemi při rozdělování státního rozpočtu vždy na prvním místě, Kim Čong-un chce dle analytiků posílit také roli služeb, proto se rozhodl pro projekt přímořského letoviska. Místo má přitom pro Kima zvláštní symboliku. Trávil zde část svého dětství a právě sem připlul jeho dědeček Kim Ir-sen v roce 1945 se sovětskými vojáky, aby založil po porážce Japonska Severní Koreu.

Kim Čon-un si po šesti letech ve funkci vůdce KLDR zatím nemůže připsat tak velké zásluhy. Dle expertů i uprchlíků z KLDR si proto potřebuje upevnit pozici natolik, aby mohl v čele diktátorského režimu setrvávat dál. A vybudovat honosný rezort, který místní ekonomice dle jeho představ přinese miliony, a ještě v místech, kde se tvořily dějiny země, by bylo mistrovské dílo, které by mu zajistilo další existenci v roli lídra zřejmě nejméně svobodné země na světě.

SDÍLET
sinfin.digital