KLDR má náplast na sankce. Stupňuje útoky na jihokorejské burzy a snaží se získat bitcoiny

Severní Korea zesiluje snahu získat bitcoiny a další kryptoměny. Navyšuje hlavně počet útoků na jihokorejské burzy. Země tak chce čelit obchodním omezením a sankcím, které v noci na úterý schválila rada bezpečnosti OSN.

Severokorejcům se podařilo shromáždit bitcoiny od uživatelů, které napadla malwarem WannaCry. Ten napadá počítače s operačním systémem Windows, zašifruje jejich data a po uživateli žádá zaplacení výkupného. Úspěšně se nabourali také na anglicko-jazyčnou stránku s virtuální měnou.

Apple představil revoluční iPhone X a výkonné modely 8 a 8 Plus

Zájem KLDR roste se vzrůstající popularitou a hodnotou bitcoinu. Kryptoměny představují zajímavou měnu pro praní peněz. Chybí totiž státní regulátor a kontrolor. Země tak získává peníze na financování jaderného programu. Severní Koreu motivují také nové sankce, které na ni uvalila rada bezpečnosti OSN.

„Určitě vidíme, že sankce představují velkou páku pro řízení takovéto činnosti,“ prohlašuje pro Bloomberg autor zprávy mapující severokorejskou aktivitu na poli kryptoměn Luke McNamara ze společnosti FireEye.

Častým terčem komunistické diktatury je její soused. FireEye potvrdila nejméně tři útoky na jihokorejské burzy s bitcoiny. V květnu jeden z nich uspěl. Podle tamních médií přišla burza Yapizon o více než 3800 bitcoinů (asi 330 milionů korun).

Vlajky Islámského státu v Bosně? Nesmysl, vzkázal Zemanovi tamní premiér

Podle Mezinárodního centra pro kybernetickou politiku Australského strategického politického institutu zaměstnává KLDR armádu hackerů. Ta má činit kolem 6 tisíc pracovníků.

SDÍLET
sinfin.digital