KLDR pohrozila nelítostnou odplatou za vojenské manévry Soulu a Washingtonu. Kim má strach o život

Severní Korea dnes pohrozila „nelítostnou odplatou“ za americko-jihokorejské vojenské cvičení, které Soul a Washington zahájily v pondělí. Velitelé americké armády ale odmítli výzvy, podle nichž by měli manévry pořádané každoročně omezit. Informovala o tom agentura AP.

Počítačově simulovaného vojenského cvičení se účastní 17 500 amerických a 50 000 jihokorejských vojáků, manévry potrvají do 31. srpna. KLDR na tato cvičení, která považuje za nácvik k invazi, každé léto reaguje výhrůžkami a někdy také novými zbrojními testy.

KLDR rozšiřuje kvůli sankcím nelegální výrobu drog. Hledá tak cestu k financování jaderného programu

Jak uvedla agentura AP, ve Spojených státech i v Jižní Koreji v poslední době zazněly hlasy, které vyzývaly k tomu, aby manévry nebyly tak rozsáhlé nebo aby byly odloženy.

Velitelé americké armády, včetně velitele amerických sil v Pacifiku admirála Harryho Harrise, to ale odmítli. Podle nich jsou manévry klíčové pro spojence, aby byli připraveni čelit neskrývaným hrozbám ze strany Severní Koreje.

Velitel amerických sil v Jižní Koreji Vincent Brooks prohlásil, že spojenci by měli pokračovat v manévrech, dokud k tomu budou mít důvod.

KLDR Spojené státy obvinila, že při vojenském cvičení používají blíže nespecifikované „smrtící“ zbraně a že nacvičují atentát na vůdce Severní Koreje Kim Čong-una.

„Nikdo nemůže zaručit, že tyto obrovsky početné síly nezahájí skutečnou válečnou akci v této době, kdy vojenské napětí na Korejském poloostrově dosáhlo extrémní výše,“ píše se v prohlášení severokorejské vlády.

Taháme z moře magory, kteří věří blbostem. Chtějí všechno zadarmo, říká cestovatel Přibáň

Severokorejský diplomat Ju Jong-čchol na konferenci o odzbrojení pořádané pod záštitou OSN prohlásil, že KLDR nehodlá o svém jaderném arzenálu vyjednávat. „Opatření přijatá Severní Koreou posílit svůj jaderný arzenál a vyvíjet mezikontinentální rakety je ospravedlnitelným a legitimním prostředkem sebeobrany tváří v tvář stávajícím očividným hrozbám,“ uvedl.

„Dokud bude americká nepřátelská politika a jaderná hrozba ostatními akceptována, KLDR nebude o svých obranných jaderných prostředcích jednat,“ dodal.

Severokorejský vyslanec se tak vyjádřil poté, co americký diplomat Robert Wood na konferenci prohlásil, že prioritou prezidenta Donalda Trumpa je chránit USA a jejich spojence proti rostoucí hrozbě ze strany KLDR.

SDÍLET
sinfin.digital