KLDR přežívá díky černému trhu. Celníci odhalili 30 tisíc granátů, které měly nečekaného kupce

Severní Korea stále hrozí jadernými útoky, a přestože sankce vůči zemi se stále zpřísňují, nevypadá to, že by diktatura v KLDR nezůstala bez financí. Ačkoli Spojené státy apelují na to, aby země s Kim Čong-unem neobchodovaly, severočínská ekonomika může fungovat dál díky černému trhu. Dokazuje to případ z loňského srpna, kdy úřady objevily poblíž Suezského průplavu loď s kambodžskou vlajkou. Ve skutečnosti to bylo plavidlo, které vyrazilo ze Severní Koreje a vezlo náklad 30 000 granátů. Zásilka byla překvapivě určená pravděpodobně Egypťanům.

Celníci dostali na podezřelou loď tip, a jakmile vplula do egyptských vod, vyžádali si inspekci plavidla. Na palubě nalezli to, co měla dle dokladů vézt – 2 300 tun nerostu limonit. V hromadách se ale nacházely úkryty, ve kterých byly dřevěné přepravky. Posádka, která neuměla dle listu The Washington Post dobře anglicky, nejdříve tvrdila, že jde o součástky k jakési podvodní pumpě. Po otevření beden ale úředníci objevili jiný náklad.

Účtenkovka začala s ostudou. Stát skrze šmírovací aplikaci zjišťuje, s kým si lidé volají

Loď převážela 24 000 granátů a komponenty na výrobu 6 000 dalších. Podle OSN jde o největší zadrženou zásilku munice v historii sankcí proti KLDR. Po měsících vyšetřování nyní začíná být jasné, že zbraně si od diktátorského režimu objednali pravděpodobně sami Egypťané, kteří se při odhalování nákladu angažovali. Ti se ale nařčení brání.

„Egypt bude dál pokračovat v dodržování uvalených sankcí a v dodržování rezolucí, se kterými vždy souhlasil a které zakazují nákup zbraní od Severní Koreje,“ stojí v prohlášení egyptské ambasády ve Washingtonu.

Stovky výstřelů, 50 mrtvých. Střelba v Las Vegas je nejhorší masakr v dějinách USA

Američtí zpravodajci a úředníci obeznámení s případem ale upozorňují na to, že egyptská strana se v odhalení podezřelé lodi začala angažovat až po upozornění Američanů, kteří je vyzvali, aby situaci prošetřili. Jak vycházelo najevo, pro koho byla skrytá zásilka určena, začaly se vztahy mezi Američany a Egypťany ochlazovat. I to bylo jedním z důvodů, proč americký prezident Donald Trump v létě výrazně pokrátil vojenskou a humanitární pomoc, se kterou Egypťané od Američanů počítali.

Za zásilku granátů měli Egypťané údajně Kim Čong-unovi zaplatit 23 milionů dolarů. Zda se ale platba uskutečnila, nebo ne, není zatím z vyšetřování jasné. Podle tajných služeb ale nejde o ojedinělý případ. Po zpřísnění sankcí začali Severokorejci registrovat svá plavidla v jiných zemích, což jim umožňuje používat na lodích vlajky jiných států. Odhalení skutečného nákladu ztěžují ještě tím, že zbraně skrývají pod jinými surovinami.

Ovčáček se utrhl ze řetězu. Místo služby dělá ruskou politiku. Komentář Zdeňka Šarapatky

Už dlouho se spekuluje, že i přes uvalené sankce diktátorský režim v KLDR stále značně profituje z černého trhu. Ten může fungovat údajně i také díky tomu, že cena severokorejské munice je několikanásobně nižší, než její hodnota na oficiálním trhu. Přestože odhalené granáty měly na sobě známku, podle které byly výbušniny vyrobeny v březnu 2016, předpokládá se, že byly pravděpodobně starší. Severní Korea produkuje zbraně od šedesátých let, jedná se převážně o repliky bývalých sovětských a čínských zbraní.

SDÍLET
sinfin.digital