Kodex pro neziskovky v praxi: Itálie nepustila do přístavu španělskou loď převážející migranty

ČTK, lup

08. 08. 2017 • 08:50

Itálie ani Malta v pondělí neotevřely své přístavy pro loď španělské občanské organizace převážející migranty. Záchranáři z iniciativy Proactiva Open Arms (POA) totiž nepřistoupili na kodex, kterým italská vláda vymezila podmínky činnosti humanitárních organizací pomáhající migrantům ve Středozemním moři. Španělská loď čeká v mezinárodních vodách na povolení přistát, informovala agentura APA. Co s plavidlem bude, není jasné.

Členové POA tvrdí, že je italská pobřežní stráž vyzvala k záchraně tří migrantů u Libye. Měli je prý dopravit na Maltu, ta ale své přístavy neotevřela a Španěle poslala k italskému ostrovu Lampedusa. Itálie však také přistání nepovolila, protože organizace nepřijala kodex vlády v Římě.

Kodex požadovaný italským ministerstvem vnitra pro činnost nevládních humanitárních organizací při zachraňování migrantů ve Středozemním moři podepsali na konci července zástupci jen některých organizací. Kromě POA se k němu nepřipojili ani Lékaři bez hranic. Tato mezinárodní organizace ověnčená Nobelovou cenou za mír uvedla, že kodex nepřijme s ohledem na humanitární zásady "nezávislosti a neutrality".

3466100:article:true:true:true

Kodex chování, který má 13 bodů, obsahuje řadu požadavků. Patří mezi ně například zákaz vplutí záchranářských lodí do libyjských vod či povinnost pro tyto lodě přijímat na palubu členy speciálních bezpečnostních složek pro boj proti obchodu s lidmi.

Italský ministr vnitra Marco Minniti varoval organizace, které nepodepíší, že jejich lodě nebudou vpuštěny do italských přístavů.

Itálie letos podle posledních údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přijala již přes 93.500 běženců a dlouhodobě si stěžuje na nedostatečnou pomoc ostatních zemí EU. Chce, aby lodě s uprchlíky byly přijímány i v přístavech jiných evropských zemí. Na Apeninský poloostrov letos dorazilo téměř 84 procent ze všech migrantů směřujících do Evropy, přes 2360 již letos cestu napříč Středozemním mořem nepřežilo.

SDÍLET