Koho potrestá unijní embargo na dovoz ropy z Ruska? Může mít pro Evropu pozitivní dopad? Trh se morálními principy neřídí

KOMENTÁŘ JANA BARTÁKA | Fakta už známe: Evropská komise navrhla své dosud nejtvrdší sankce proti Rusku, včetně postupného ropného embarga, jako součást šestého kola odvetných opatření po invazi Moskvy na Ukrajinu. Bude ale embargo efektivní? Aby mělo zamýšlený účinek, Evropa se bude muset změnit.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulou středu uvedla, že embargo „bude úplným zákazem dovozu ruské ropy, po moři i ropovody, surové i rafinované“, který bude probíhat postupně, aby státy měly čas najít alternativní zdroje energie. Aby byl návrh schválen, bude potřebovat podporu všech členských států. Některé země vyjádřily svůj nesouhlas s totálním embargem.

„Některé členské státy jsou silně závislé na ruské ropě, ale my to prostě musíme udělat,“ dodala. Opatření zahrnují zákaz všech přepravních, makléřských, pojišťovacích a finančních služeb nabízených společnostmi EU pro přepravu ruské ropy po celém světě.

Evropská komise tedy vychází vstříc požadavkům Ukrajiny na zastavení dovozu fosilních paliv z Ruska. Po uhlí je to ropa a ropné produkty. S ohledem na počínání Ruska je takový postup nepochybně správný, navíc nás nutí urychlit snížení spotřeby fosilních paliv, ke kterému musí dojít tak jako tak, ať už dobrovolně, nebo pod tlakem jejich postupného vyčerpání či pod tlakem nevyhnutelných ekologických katastrof.

„Dnes řešíme naši závislost na ruské ropě a řekněme si to jasně, nebude to snadné,“ řekla Ursula von der Leyenová Evropskému parlamentu ve Štrasburku. V tom je třeba s ní jednoznačně souhlasit. Potíž je v tom, že v ekonomických a surovinových válkách, jako v té, kterou vedeme s Ruskem, většinou vyhrávají země, které suroviny mají, nad těmi, které je nemají. Evropská komise usiluje o postupné ukončení dodávek ruské ropy do šesti měsíců a rafinovaných produktů do konce roku 2022. Podle návrhu by Maďarsku a Slovensku mohla být poskytnuta delší lhůta na přizpůsobení se embargu, a to do konce roku 2023; Česku do poloviny tohoto roku. Stejnou dobu „navíc“ tedy bude mít i Rusko, aby našlo nové odběratele.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Bude mít Rusko prostor „vykličkovat“ z unijních sankcí?
  • Jak si může Amerika došlápnout na OPEC?
  • Kde Rusko vydělá peníze, když přijde o evropský trh?
  • Kterého „slona v místnosti“ Evropská komise ke své škodě ignoruje?
sinfin.digital