Kolaps před cílem. Proč čínské úřady zastavily největší IPO historie

Měl to být historický moment, největší IPO v historii lidstva. Až na jeden detail. Totiž že čínské regulační orgány pár dní před začátkem obchodování hodily šéfovi fintechové firmy Ant Group Jacku Ma pořádnou větev pod nohy. Snad i ony se zalekly, že jim pod nosem nekontrolovaně roste firma příliš velká, aby padla. 

Nečekané, překvapivé, absurdní. Rozhodnutí čínských regulátorů, centrální banky a několika komisí pro regulaci finančního trhu na první pohled nedává smysl. Totiž: proč na poslední chvíli de facto zrušit původně opěvovaný vstup technologické firmy na burzu, který se měl stát další řádkou nepsaného fintechového vítězství Východu nad Západem?

Dominance by to totiž skutečně byla. Nejen velikostí – IPO Ant Group mělo vynést okolo 35 miliard dolarů a překonat nedávný rekord investorského zájmu o saúdskou společnost Aramco. Ještě důležitější však bylo, že se celý příběh měl odehrávat v Asii a nikoliv v New Yorku, kde upsal Jack Ma svou jinou firmu – Alibabu – před několika lety. A do třetice by Ant Group tržní kapitalizací o něco předstihla dosud největší banku světa JP Morgan Chase. 

sinfin.digital