Kolem Trumpa přibývá obviněných. Další zásah může mířit i do jeho rodiny

V kauze ruských zásahů do amerických prezidentských voleb padla první obvinění. Někdejší šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort a jeho obchodní partner Rick Gates mají podle vyšetřovatelů na svědomí dvanáct trestných činů včetně spiknutí proti USA. Prezident Donald Trump případ označuje za hon na čarodějnice a spolupráci s Moskvou odmítl. Už brzy ale může obvinění zasáhnout i další lidi z jeho okolí.

Manafort pracoval pro Trumpa několik měsíců jako manažer volební kampaně. Odešel kvůli napojení na stranu proruského ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče, od níž měl brát peníze.

Obviněný Trumpův poradce přiznal, že „špína“ na Clintonovou pocházela od Rusů

Manafort s Gatesem měli působit jako neregistrovaní agenti ukrajinské vlády, za což si přišli na desítky milionů dolarů. Peníze podle obvinění prali přes několik amerických i zahraničních společností. Oba čelí obvinění z celkem dvanácti trestných činů.

Gates v Trumpově týmu zůstal i po Manafortově odchodu. Zařizoval denní agendu, byl kontaktní osobou s Republikánským národním výborem. Po zvolení pomáhal připravit nového prezidenta na inauguraci.

Odešel letos v březnu, kdy šéfoval neziskovce založené Trumpovými poradci, poté, co se provalila Manafortova práce pro ruského miliardáře Olega Děripasku.

Babiš zatím do státníka nedorostl. Nechápe, že už není v byznysu. Komentář Vratislava Dostála

Trump odmítá, že by jeho kampaň spolupracovala s Rusy. „Pardon, ale tohle se stalo mnoho let zpátky. Ještě před tím, než byl Paul Manafort součástí Trumpovy kampaně. Proč se nezaměří na podvodnou Hillary a demokraty?“ tweetoval.

 

V ohrožení je také Trumpův syn

Očekává se ale, že obviněných v okolí amerického prezidenta bude přibývat. Už krátce po odhalení zásahu proti Manafortovi a Gatesovi vyšlo najevo, že vyšetřovatelé obvinili počátkem října také Geogrge Papadopulose, někdejšího Trumpova zahraničněpolitického poradce.

Papadopulos FBI při výslechu lhal o době, kdy získal informace o existenci kompromitujících materiálů na Hillary Clintonovou. V lednu tvrdil, že kontakty s člověkem napojeným na ruskou vládu proběhly, když ještě nebyl členem Trumpovy kampaně. Nyní přiznal, že se tak stalo chvíli poté, co se k týmu tehdejšího kandidáta připojil.

Zásadní zlom: Bývalý šéf Trumpovy kampaně Manafort čelí obvinění z konspirace proti USA

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller a jeho lidé navíc prověřují i Trumpovy nejbližší. V hledáčku je například prezidentův syn Donald junior. Na něj letos v létě praskla schůzka s ruskou právničkou s vazbami na Kreml Nataljí Veselnickou. Na ní se snažil získat kompro na Clintonovou.

Donald junior schůzku pod tíhou důkazů přiznal a zveřejnil e-mailovou korespondenci mezi ním a britským bulvárním publicistou, nyní majitelem hudební PR agentury, Robem Goldstonem. Ten měl setkání zprostředkovat. Mladý Trump přitom nebyl bezvýznamnou osobou. Podle amerických médií ovlivnil třeba výběr nového ministra vnitra.

Další na ráně: Kushner, Flynn i sám Trump

Spolu s ním byl na schůzce ještě Manafort a Jared Kushner. Pokud by se tedy Mueller držel této linky, mohl by být dalším v řadě právě prezidentův zeť. Kushner je členem nejužšího poradního sboru. Kromě Veselnické byl také v kontaktu s někdejším ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem. Toho měl údajně žádat o vytvoření komunikačního kanálu s Kremlem.

Sesazený katalánský premiér utekl se svými ministry do Belgie. Údajně chtějí požádat o azyl

Ještě více se dalších Muellerových kroků musí obávat Michael Flynn. Prezidentův exporadce pro národní bezpečnost rezignoval jen 24 dnů po nástupu do funkce. Osudným se mu stalo jednání s Kisljakem o protiruských sankcích, o němž lhal i viceprezidentovi Miku Pencovi.

 

Mueller se zároveň zabývá i rolí samotného prezidenta. Zkoumá, zda květnové odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho, nebylo bráněním spravedlnosti. Comey předtím odmítl Trumpovu žádost, aby jeho úřad přestal ruskou kauzu vyšetřovat.

Soumrak politických stran. Pro většinu Čechů jsou trpěným zlem, ukázal průzkum

Právě to vedlo ke jmenování Comeyho předchůdce Muellera do pozice zvláštního vyšetřovatele. Trump jakékoli provinění odmítá. Pokud by mu ale Mueller bránění spravedlnosti prokázal, byl by to pro zákonodárce důvod ke spuštění procesu odvolání šéfa Bílého domu, tzv. impeachmentu.

Průběh Trumpovy ruské kauzy a role jednotlivých osob si připomeňte zde.

SDÍLET
sinfin.digital