Konec bitvy o Aleppo. Rebelové souhlasí, že z východní části města odejdou

ČTK, Info.cz

Syrská vláda se podle ruského velvyslance při OSN dohodla s rebely. Umožní jim odejít z východních částí města, které vojáci v posledních dnech dobyli. Právě z těch přicházela v posledních 24 hodinách svědectví o střelbě a mučení rebelů i civilistů. 

Evakuace lidí z východní částí Aleppa by podle povstaleckých skupin měla začít během noci. Týkat se prý má jak civlistů, tak rebelů. To ale vyvrací zástupce Ruska při OSN Vitalij Čurkin, civilisté podle něj nikam odcházet nemusí. 

Podle zdroje agentury Reuters se očekává, že většina z 50.000 lidí, kteří jsou stále ve východní části města, odejde. Zástupce aleppské místní rady sdělil, že podle jeho informací existuje dohoda o krátkodobém příměří, které umožní vypravit z města autobusy s civilisty.

Poslední vzkazy z východního Aleppa. Co píše sedmiletá Bana a další?

„Existuje dohoda o evakuaci obyvatel a povstalců z východního Halabu. Povstalci si budou moci vzít své lehké zbraně," informoval představitel povstalecké skupiny Núr ad Dína Zinkího. Jako první podle něj budou evakuováni ranění a civilisté. Dohoda podle tohoto zdroje počítá s tím, že „ti, kdo odejdou, si budou moci vybrat, zda půjdou do západní části provincie Aleppo, nebo do provincie Idlib dále na severozápadě". Existenci této dohody potvrdil i zástupce další povstalecké skupiny Ahrár aš-Šám. Podle něj budou lidé evakuováni autobusy na západ Halabu nebo do Idlibu.

Strach ve východním Aleppu

Syrské vládní jednotky za poslední dva dny zabily ve východním Aleppu nejméně 82 civilistů. Oznámil to mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville. Dodal, že podle zpráv z místa vstupují vládní vojáci do domů v bývalých povstaleckých čtvrtích a na místě zabíjejí civilisty. Mezi oběťmi je také 11 žen a 13 dětí. Na žádost Francie se kvůli Aleppu mimořádně schází Rada bezpečnosti OSN. 

Francouzský zástupce při RB OSN François Delattre označil situaci v Halabu za „nejhorší humanitární katastrofu 21. století". „Musíme udělat vše pro to, abychom ukončili to krveprolévání, bezpečně lidi evakuovali a pomohli těm, kdo to potřebují," řekl Delattre.

Bezpečný odchod civilistů žádá i Turecko, které podle svého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua zintenzivní kontakty s Ruskem s cílem vyhlásit v Halabu příměří. Na tiskové konferenci se svým českým protějškem Lubomírem Zaorálkem hovořil Çavuşoglu v souvislosti s Halabem o humanitární tragédii.

SDÍLET
sinfin.digital