Konec neoblíbeného Hollanda? Pravicová opozice se ve Francii pokusí o nemožné

Opoziční poslanci chtějí prezidenta odstranit z funkce, protože podle nich vyzradil novinářům utajované bezpečnostní informace. Objevily se v nedávno vydané knize rozhovorů s názvem Prezident by tohle říkat neměl.

Bude to drama bez patřičného napětí. Pravicová opozice ve Francii neskrývá rozhořčení nad knihou rozhovorů, které hlava státu vedla v posledních pěti letech s dvojicí novinářů. Mezi řádky jsou prý i ty, které by veřejnost rozhodně vidět neměla – utajované informace, ke kterým se má dostat jen úzký okruh lidí.

Desítky zákonodárců už zaslaly vládě podnět k sesazení neoblíbeného socialistického prezidenta. „Vážně porušil bezpečnostní utajení," řekl podle BBC iniciátor snah o odvolání Pierre Lellouche z řad Republikánů, který byl státním tajemníkem pro evropské záležitosti a předsedou Parlamentního shromáždění NATO.

Opozice ale ve svém úsilí takřka jistě neuspěje, nemá totiž dost hlasů a proces odvolání je složitý, upozornily francouzský deník Libération a týdeník L´Express.

Opozice bude muset počkat

Francie má přitom před volbami a v nich Hollande dost možná vůbec nebude kandidovat – osobně to ještě neoznámil, ale s ohledem na svoji současnou popularitu by vstupoval do nerovného boje.

Co řekl Hollande?

Prezident podle BBC mimo jiné přiznal, že osobně nařídil zavraždění čtyř „nepřátel státu“, zřejmě radikálů na Blízkém východě. Hovořil také o „příliš mnoha“ přistěhovalcích a „problému“ s islámem. Soudy jsou podle něj plné „zbabělců“ a intelektuálové „neprojevují velký zájem o ideu Francie“. Fotbalisté zase prý potřebují „dovyvinout mozek“. Svého předchůdce a rivala Nicolase Sarkozyho označil Hollande za „mini de Gaulla“ a „králíčka Duracell“. Levicoví rebelové jsou podle socialistického prezidenta „dav idiotů“ a Zelení „cynická osina v zadku“. (Zdroj: ČTK)
SDÍLET
sinfin.digital