Konec neoblíbeného Hollanda? Pravicová opozice se ve Francii pokusí o nemožné

Info.cz

Opoziční poslanci chtějí prezidenta odstranit z funkce, protože podle nich vyzradil novinářům utajované bezpečnostní informace. Objevily se v nedávno vydané knize rozhovorů s názvem Prezident by tohle říkat neměl.

Bude to drama bez patřičného napětí. Pravicová opozice ve Francii neskrývá rozhořčení nad knihou rozhovorů, které hlava státu vedla v posledních pěti letech s dvojicí novinářů. Mezi řádky jsou prý i ty, které by veřejnost rozhodně vidět neměla – utajované informace, ke kterým se má dostat jen úzký okruh lidí.

Desítky zákonodárců už zaslaly vládě podnět k sesazení neoblíbeného socialistického prezidenta. „Vážně porušil bezpečnostní utajení," řekl podle BBC iniciátor snah o odvolání Pierre Lellouche z řad Republikánů, který byl státním tajemníkem pro evropské záležitosti a předsedou Parlamentního shromáždění NATO.

Opozice ale ve svém úsilí takřka jistě neuspěje, nemá totiž dost hlasů a proces odvolání je složitý, upozornily francouzský deník Libération a týdeník L´Express.

Opozice bude muset počkat

Francie má přitom před volbami a v nich Hollande dost možná vůbec nebude kandidovat – osobně to ještě neoznámil, ale s ohledem na svoji současnou popularitu by vstupoval do nerovného boje.

sinfin.digital